Na Mazowszu zmarło ponad 130 osób chorych na COVID-19. "Zaraportowano zgony z okresu świąt"

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
TVN24Andrusiewicz: na wysoką liczbę zgonów wpływa zaraportowanie zgonów z okresu świątecznego

W czwartkowym raporcie resort zdrowia poinformował o śmierci 137 osób chorych na COVID-19 z Mazowsza. Jak przekonywał podczas konferencji rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz, liczba tych zgonów obejmuje również okres świąt wielkanocnych.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w czwartek 27 887 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 954 zakażonych osób. Najwięcej infekcji, o których poinformowano w czwartek, odnotowano w województwie śląskim - 4880.

Koronawirus na Mazowszu i w Warszawie

Kolejne miejsce zajmuje Mazowsze, gdzie potwierdzono 3910 zakażeń. Z czwartkowego raportu wynika, że w województwie zmarło 137 osób, czyli najwięcej od początku pandemii. 107 osób cierpiało na choroby współistniejące, pozostałe 30 zmarło w wyniku COVID-19. Ostatni najwyższy wynik w dobowym raporcie zanotowano tydzień temu, w czwartek 1 kwietnia. Wówczas resort poinformował o śmierci 100 osób z województwa mazowieckiego.

Resort zdrowia zaraportował o 1448 nowych przypadkach zakażenia w Warszawie. W stolicy zmarły 43 osoby, z czego 42 cierpiały na choroby współistniejące.

"Podmioty medyczne nie raportowały w cyklu bieżącym"

Do najwyższej od początku pandemii ogólnej liczby zgonów w raporcie dobowym odniósł się podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Na ten dzisiejszy wynik wpłynęło, oprócz normalnej tendencji wzrostowej w zakresie zgonów, raportowanie. Mieliśmy do czynienia z okresem świątecznym, kiedy podmioty medyczne nie raportowały w takim cyklu bieżącym, jak raportują na co dzień. Na te 954 ogłoszone zgony, mamy w granicach 100 zgonów z Wielkiego Piątku, w granicach 130 zgonów z Wielkiej Soboty i 130 zgonów z Wielkiej Niedzieli - wyjaśniał Andrusiewicz.

Od początku epidemii w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono już u 2 499 507 osób, z których 56 659 zmarło.

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Tagi:
Raporty: