Przygotuj się na:

ZAWRTOKA NA POW ZAMKNIĘTA

Duże utrudnienia napotykają kierowcy zjeżdżający z trasy z S2 w kierunku centrum Warszawy. Po likwidacji tymczasowej, dodatkowej zawrotki na węźle Puławska utworzyły się korki.

W raporcie więcej respiratorów zajętych niż dostępnych. Rzeczniczka wojewody wyjaśnia

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Niedzielski: trzecia fala przewyższy drugąTVN24
wideo 2/6
TVN24Niedzielski: trzecia fala przewyższy drugą

Liczba nowych zakażeń koronawirusem na Mazowszu spadła po raz pierwszy od kilku dni poniżej pięciu tysięcy. Nie poprawia się jednak sytuacja w szpitalach, gdzie wciąż przybywa chorych na COVID-19 wymagających leczenia przy użyciu respiratora. Według danych umieszczonych na stronie urzędu wojewódzkiego takich osób było nawet więcej niż urządzeń, które zostały przeznaczone na oddziały covidowe.

Przed południem na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego było dostępne podsumowanie sytuacji w szpitalach. Wynikało z niego, że przygotowane były 494 respiratory dla chorych na COVID-19, natomiast zajętych - 496. Dlaczego w raporcie znalazło się więcej zajętych urządzeń niż dostępnych?

- Wszystkich respiratorów na Mazowszu jest więcej. Wojewoda mazowiecki sukcesywnie wydaje decyzje, którymi zajmowane są kolejne respiratory na rzecz zwiększania puli respiratorów covidowych, a szpitale nie zawsze raportują ich przygotowanie. Sytuacja obecnie jest na tyle trudna, że zdarza się, że lekarze kładą pacjentów na wolnych łóżkach respiratorowych, które nie zostały jeszcze zaraportowane jako objęte decyzją - wyjaśniała Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

I wskazała, że te dane liczbowe dotyczyły soboty. Później dodała jeszcze, że "sytuację, w której trzeba było pomóc przy użyciu miejsca respiratorowego objętego decyzją wojewody, a jeszcze nie uwzględnionego w raporcie - mieliśmy odzwierciedloną w sobotnich statystykach".

Dodała też, że z informacji MUW wynika, że w kilku mazowieckich szpitalach pacjenci, których stan się pogorszył, zostali podłączeni do wolnych respiratorów, które były na stanie placówek, ale nie obejmowała ich decyzja wojewody. - W poniedziałek, decyzjami wojewody mazowieckiego liczba respiratorów dla chorych na COVID-19 zostanie zwiększona. Obecna sytuacja pokazuje, że mamy przyrost pacjentów, których stan się pogorszył - zaznaczyła Filipowicz.

Według raportu MUW zajętych było wówczas również 4376 łóżek dla pacjentów z COVID-19 spośród 5112 dostępnych.

Raport dotyczący bazy łóżkowej na Mazowszu z 28 marca 2021 rokuMazowiecki Urząd Wojewódzki

Dane w raporcie zmieniły się przed godziną 14 w niedzielę. Urząd wojewódzki poinformował wtedy, że dostępnych respiratorów jest już 515, a zajęte zostały 502.

Z kolei dostępnych ogółem łózek dla pacjentów z COVID-19 było 5152, a zajętych 4474.

Według urzędu wojewódzkiego, ogółem na Mazowszu jest 1300 miejsc respiratorowych w szpitalach standardowych i 345 transportowych. Dodatkowo 98 respiratorów przygotowano dotychczas w szpitalach tymczasowych. Przy otwieraniu kolejnych modułów mają być zapewniane następne urządzenia.

Ponad cztery tysiące nowych infekcji na Mazowszu

W niedzielnym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 29 tysiącach nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 131 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2.

Mazowsze jest kolejny dzień z rzędu województwem z największą liczbą nowych infekcji. Pozytywne wyniki testów otrzymały 4652 osoby. Ostatniej doby wykonano 14 013 testów kierunku SARS-CoV-2. Po raz pierwszy od trzech dni dobowy bilans zakażeń spadł poniżej pięciu tysięcy.

Rządowa strona raportująca dzienne statystyki dotyczące pandemii podała, że na Mazowszu zmarło 21 osób chorych na COVID-19. Piętnaście osób cierpiało również na choroby współistniejące, zaś zgon sześciu miał nastąpić wyłącznie z powodu powikłań związanych z COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Od początku marca na Mazowszu wykryto 91 653 zakażenia koronawirusem. Najmniej było ich 1 marca - 1051, najwięcej 26 marca - 5264, co stanowiło zarazem największą liczbę zakażeń w województwie od początku pandemii.

Liczba zakażeń w stolicy spadła poniżej dwóch tysięcy

Niedzielny raport dotyczący stolicy zawiera nieco niższe dane niż w ostatnich kilku dniach. Zdiagnozowanych pozytywnie w kierunku SARS-CoV-2 zostało 1875 osób. Wykonano 5544 testy. Zmarły cztery osoby chore na COVID-19. Wszystkie miały również schorzenia współistniejące.

Według najnowszych danych gromadzonych z meldunków inspekcji sanitarnej wynika, że obecnie w Warszawie 27 239 osób przebywa w kwarantannie.

Od początku marca pozytywne wyniki testów na koronawirusa otrzymało w sumie 39 227 warszawiaków.

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty: