W samej piżamie szła nocą wzdłuż torów kolejowych

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Leśnicy: do lasu weź naładowany telefon (wideo z października 2019 roku)
Leśnicy: do lasu weź naładowany telefon (wideo z października 2019 roku)tvn24
wideo 2/5
tvn24Leśnicy: do lasu weź naładowany telefon (wideo z października 2019 roku)

Dyżurny ruchu Polskich Kolei Państwowych zauważył zdezorientowaną starszą kobietę, która szła wzdłuż torów i była w samej piżamie. Wezwał policjantów, a ci znaleźli ją kilkadziesiąt metrów za przejazdem kolejowym. 83-letnia mieszkanka Gostynina wróciła cała i zdrowa do domu.

- We wtorek, 28 marca, około godziny 2 w nocy do komendy w Gostyninie wpłynęło zgłoszenie od dyżurnego ruchu Polskich Kolei Państwowych, który zauważył na monitoringu w rejonie przejazdu kolejowego przy ulicy Sportowej starszą kobietę ubraną tylko w piżamę. Szła wzdłuż torów w kierunku lasu. Oficer dyżurny policji skierował tam patrol – przekazał mł. asp. Paweł Klimek, oficer prasowy policji w Gostyninie. 

CZYTAJ: Dzięki karteczce z torebki bezpiecznie wróciła do domu.

Zmarznięta i zdezorientowana

Policjanci odnaleźli kobietę kilkadziesiąt metrów od przejazdu kolejowego. 83-letnia mieszkanka Gostynina była zdezorientowana i zmarznięta. Policjanci odwieźli ją do domu i przekazali pod opiekę męża, który nie zauważył jej zniknięcia.

- Ta historia mogła się skończyć zupełnie inaczej, gdy by nie prawidłowa reakcja i interwencja dyżurnego ruchu PKP i policjantów. Jeszcze raz dziękujemy dyżurnemu ruchu PKP, jego postawa zasługuje na uznanie – dodał mł. asp. Paweł Klimek.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ubrany w lekką marynarkę błąkał się przy stacji metra.

Zaginięcie może się skończyć tragicznie

Osoba starsza nie odbiera telefonu? Nie zastałeś go w mieszkaniu? Nie musi to oznaczać, że senior zaginął. Jego nieobecność może być chwilowa i spowodowana wyjściem na spacer, spotkaniem ze znajomymi lub wyjściem do kościoła. Możesz na własną rękę sprawdzić najczęściej odwiedzane miejsca. Jeśli jednak członek rodziny nie wraca, a ma problemy z pamięcią, traci orientację w terenie, to czas na powiadomienie policji. Na wagę złota jest aktualna fotografia przedstawiająca wizerunek osoby zaginionej. Zdjęcie sprzed 10 lat prawdopodobnie będzie już nieaktualne. Przekaż policjantom dokładne informacje dotyczące seniora – wiek, wzrost, wagę, kolor włosów, oczu, cechy charakterystyczne, ubiór, a także schorzenia. Zastanów się i przygotuj listę miejsc, które osoba starsza odwiedzała lub z którymi była emocjonalnie związana. Możesz szukać zaginionego również na własną rękę, ale bądź w kontakcie z policjantami biorącymi udział w poszukiwaniach. Jeśli się odnajdzie – natychmiast poinformuj jednostkę biorącą udział w działaniach. Apelujemy o wzmożenie opieki nad seniorami. Każdy z nas ma obowiązki zawodowe i domowe. Postarajcie się jednak znaleźć czas, aby kontrolować, co dzieję się ze starszym członkiem rodziny.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ciężarna kobieta mieszkała w betonowej wiacie. Gdy ją znaleźli, leżała pod starymi kołdrami.

Profilaktyką dla wielu niebezpiecznych sytuacji, na które mogą być narażone starsze osoby, jest zaopatrzenie w akcesoria mogące na przykład ułatwić ustalenie miejsca jego przebywania czy przynajmniej identyfikację w przypadku odnalezienia przez policję lub inne osoby trzecie. Można osobie starszej sprezentować zegarek z funkcją GPS, zadbać, aby zawsze miała przy sobie telefon komórkowy lub włożyć kartkę z adresem i numerem kontaktowym (najlepiej wszyć w ubranie tak, aby nie została zgubiona lub wyrzucona).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pop

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości