W listopadzie był dzień otwarty remizy, w maju oficjalne otwarcie. Z udziałem polityków

Źródło:
TVN24
W Dawidach otwarto otwartą remizę
W Dawidach otwarto otwartą remizęTVN24
wideo 2/5
20230522_122301

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dawidach w listopadzie doczekali się nowej remizy. Jej uroczyste otwarcie z udziałem oficjeli odbyło się ponad pół roku później. - W listopadzie, kiedy otrzymaliśmy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dokument o wszystkich odbiorach, w nowym budynku nie było jeszcze nic, żadnego wyposażenia. Trzeba było dopieścić systemy alarmowania i zamontować systemy łącznościowe - wyjaśnia prezes OSP w Dawidach. W ostatnim czasie to już kolejny uroczysty odbiór nowej-starej inwestycji.

W sobotę, 20 maja, odbyło się "oficjalne otwarcie Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dawidach", które było połączone z Gminnym Dniem Strażaka. Na wydarzenie w mediach społecznościowych zapraszał m.in. urząd gminy.

Jednostka powstała w 1966 roku z inicjatywy ludzi pracujących w Hodowlano-Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Czerniaków. Początkowo była to straż przyzakładowa, jednak szybko przekształciła się w Ochotniczą Straż Pożarną. Do ubiegłego roku mieściła się w wynajmowanych pomieszczeniach na terenie spółdzielni.

W roku 2021 na gminnej działce rozpoczęła się budowa nowej remizy. Jak poinformowała rada gminy, kosztowała ponad sześć milionów złotych, ale jedną trzecią kosztów pokryła dotacja z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W dwukondygnacyjnym budynku na parterze znalazły się między innymi hale garażowe, punkt dowodzenia i magazyn sprzętu. Na piętrze zaprojektowano salę, z której będą mogli korzystać także mieszkańcy wsi. 

"Ta inwestycja to kolejny dowód jak istotne znaczenie dla rządu Prawa i Sprawiedliwości ma bezpieczeństwo" - podkreślił 20 maja na swoim Facebooku poseł Zdzisław Sipiera.

W sobotnim przecięciu wstęgi uczestniczyli m.in. włodarze gminy, wspomniany wcześniej poseł Zdzisław Sipiera (PiS) i posłanka Bożena Żelazowska (PSL), a także Szef Gabinetu Politycznego ministra spraw wewnętrznych i administracji Michał Prószyński. Zdjęciami z imprezy inauguracyjnej chętnie dzielili się w swoich mediach społecznościowych.

Druhom pogratulował listownie nowego gmachu także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Jako reprezentant mieszkańców podwarszawskich miejscowości w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej cieszę się, że inicjatywy ważne dla tego regionu są skutecznie realizowane, także przy wsparciu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych" - napisał.

W październiku zapraszali na dzień otwarty, na początku listopada - "długo wyczekiwany moment"

W rzeczywistości jednak strażacy korzystają z remizy już od wielu miesięcy. 28 października 2022 roku, na swojej stronie na Facebooku, zapraszali wszystkich zainteresowanych na 6 listopada na zwiedzanie strażnicy w ramach dnia otwartego.

6 listopada na Facebooku napisali: "Długo wyczekiwany moment!!!!". I dodali, że w "nowej remizie" gościli mieszkańców gminy Raszyn i sympatyków straży pożarnej.

Kilka dni później - 19 listopada - sygnalizowali przerwę w swojej działalności, której powodem - jak pisali strażacy w mediach społecznościowych - było przenoszenie sprzętu i "przełączenie systemów alarmowania i systemów teletechnicznych łączności". Jak udało nam się ustalić, swoją gotowość do działania zgłosili ponownie 23 grudnia.

Prezes OSP: trzeba było dopieścić systemy alarmowania i zamontować systemy łącznościowe

Dariusz Marcinkowski, przewodniczący Rady Gminy Raszyn, zapytany o powód organizacji wydarzenia pół roku po rzeczywistym otwarciu remizy, odparł, że nie wie, bo nie jest to jego inicjatywa.

- Nie byliśmy organizatorami tego wydarzenia. OSP Dawidy podlega nam operacyjnie, jednak wiodącym organem jest samorząd gminny - mówi nam - odpowiadając na to samo pytanie - mł. bryg. Karol Kroć, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie. Dodaje, że budynki nierzadko, mimo wcześniejszego oddania, potrzebują jeszcze wielu miesięcy na ich doposażenie, co w tym przypadku mogło wpłynąć na odwleczenie imprezy inauguracyjnej.

Odpowiedzi na zadane im pytanie obaj polecili szukać u wójta gminy Andrzeja Zaręby. Mimo kilku podjętych prób nie udało nam się z nim skontaktować. W sprawie głos zabrał Jacek Kozerski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Dawidach.

Czytaj też: Mieli zamknąć most, by premier mógł go otworzyć

- W listopadzie, kiedy otrzymaliśmy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dokument o wszystkich odbiorach, w nowym budynku nie było jeszcze nic, żadnego wyposażenia. Trzeba było dopieścić systemy alarmowania i zamontować systemy łącznościowe - wyjaśnia Kozerski.

Jak podkreśla, spotkania zarządów gminnych i powiatowych, na których wybierano datę uroczystości, odbyły się w styczniu.

- Wyznaczyliśmy ją na maj, aby zrobić to przy okazji obchodów Gminnego Dnia Strażaka, w sposób jak najbardziej uroczysty - tłumaczy.

Podczas sobotniej uroczystości odprawiono mszę świętą, a następnie zostały wręczone Odznaczenia za Zasługi dla Pożarnictwa, Odznaka Strażak Wzorowy oraz Krzyż św. Floriana na wstążce ustanowiony w setną Rocznicę Powstania Związku Floriańskiego. Po części oficjalnej strażacy ponownie otworzyli drzwi dla gości, którzy poza wycieczką po remizie mogli uczestniczyć w pikniku strażackim, organizowanym przez druhów i sołectwo.

Opóźnionych uroczystych "otwarć" jest więcej

To nie pierwszy raz, gdy oficjele odbierają inwestycję wiele miesięcy po jej otwarciu. W ubiegły czwartek premier uroczyście "otwierał" w Tylmanowej most na Dunajcu, z którego mieszkańcy korzystają już od wielu miesięcy. O "dokonaniu historycznego, pierwszego przejazdu przez Most Brzegu w Tylmanowej" Tadeusz Królczyk, wójt gminy Ochotnica Dolna, w swoich mediach społecznościowych informował pod koniec ubiegłego roku.

Czytaj też: Minister uroczyście przekazał używany radiowóz. "Padł rozkaz doprowadzenia do fabrycznej czystości"

W artykule z 28 kwietnia 2023 roku Konkret24 wskazał, że "politycy PiS ruszyli w Polskę, pozują do zdjęć i rozdają publiczne pieniądze", a także "odwiedzają też cieszących się powszechnym szacunkiem strażaków, którym przekazują wozy strażackie" i co ważne, "niekiedy 'przekazują' nawet te, które są w tych jednostkach użytkowane już od miesięcy".

Tego typu uroczystości zdarzały się już wcześniej. W maju 2022 roku Konkret24 opisał np. "uroczyste poświęcenie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego" w OSP Sobótka, który w rzeczywistości służył jednostce od 2019 roku. We wrześniu 2022 roku minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek chwalił się natomiast uczestnictwem w "przekazaniu nowego samochodu" jednostce OSP w Goszczanowie, która pojazd użytkowała od blisko dwóch lat, zaś premier otwierał most na rzece Kamienica w Szczawie (woj. małopolskie), który do użytku oddano pod koniec grudnia 2021 roku.

Czytaj też: Ile razy można otwierać tę samą inwestycję? Długa historia zbiornika Świnna Poręba

Google Maps

Autorka/Autor:ng

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Gminy Raszyn

Pozostałe wiadomości

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup. Są duże utrudnienia w ruchu.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl