Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Zmarł wybitny varsavianista

Warszawa


W piątek zmarł Krzysztof Jaszczyński, jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych varsavianistów. Założyciel fundacji i portalu Warszawa1939.pl oraz współtwórca Parku Miniatur.

"Jeden z najwybitniejszych varsavianistów, współzałożyciel i współautor strony i fundacji warszawa1939.pl, wspaniały umysł i zwyczajnie dobry, zawsze każdemu pomocny człowiek, nie żyje. Łączyło nas wiele wspólnych przedsięwzięć zawodowych i pasjonackich - współpraca w "Stolicy", w zawodach "Retroringu", w Parku Miniatur, przy różnych opracowaniach naukowych i projektach varsavianistycznych. Nie zdążyliśmy wydać pierwszej wspólnej książki o latarniach gazowych, ale pozostaną po Nim rozliczne jego własne publikacje i udział w wielu niezwykłych programach naukowych. Trudno nawet oszacować rozmiar tej straty w każdym jej aspekcie. Jedno jest pewne: Krzysia nikt nie będzie w stanie zastąpić" - napisał na Facebooku varsavianista Jarosław Zieliński.

Fundacja, portal, film, Park Miniatur...

Dziełem życia Krzysztofa Jaszczyński była fundacja i portal Warszawa1939.pl, biblia wszystkich miłośników przedwojennej Warszawy.

Jaszczyński była także współautorem "Przelotu nad zdobytym miastem". To film zmontowany z materiałów, które w 1939 roku nakręcił niemiecki operator lecący samolotem Luftwaffe nad dogasającą po pożarach kampanii wrześniowej Warszawą.

Varsavianista był także zaangażowany w powstanie Parku Miniatur, w którym odtworzono nieistniejące już budynki takie jak: pałac Karasia z Krakowskiego Przedmieścia, Wielki Salon i Żelazną Bramę z Ogrodu Saskiego, budynek Giełdy Warszawskiej z ul. Królewskiej, czy Gościnny Dwór.

Krzysztof Jaszczyński zmarł w piątek 27 listopada.

su/b