Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Naprawiają kolektory "Czajki". "Pierwsze elementy już zamontowane"

TVN Warszawa

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP / tvnwarszawa.pl
Naprawa kolektorów ściekowych

Rozpoczęła się naprawa kolektorów doprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". - Pierwsze elementy związane z naprawą kolektora są już zamontowane - informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

- Trawa naprawa układu przesyłowego pod Wisłą. Pierwsze elementy są już zamontowane - powiedziała Marta Pytkowska., zastępca rzecznika prasowego MPWiK. Podkreśliła, że prace prowadzone są non stop 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Roboty odbywają się w tunelu pod Wisłą, którym biegną dwie dużej średnicy rury. MPWiK opublikowało na Facebooku zdjęcia pokazujące, jak przebiegają prace.

Dwie stalowe rury

Jak poinformował w ubiegłym tygodniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, miasto zdecydowało o wymianie uszkodzonego odcinka rurociągu na stalową rurę, co ma zostać zrealizowane do połowy listopada. 

Prace prowadzi Inżynieria Rzeszów S.A. Umowę na odtworzenie układu przesyłającego ścieki do zakładu "Czajka" podpisano 2 października. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podało na swoich stronach internetowych, że w ramach umowy wykonawca zamontuje dwie nowe stalowe rury. Każda będzie miała około 100 metrów długości. Wartość umowy to 23 miliony złotych netto.

Do obowiązków wykonawcy będzie też należało przeprowadzenie innych prac odtworzeniowych i remontowych, w tym prób szczelności rurociągów przed ich rozruchem.

Prezydent Trzaskowski zapowiedział również, że pod dnem Wisły ma zostać wybudowana dodatkowa nitka przesyłająca ścieki, która ma służyć jako rozwiązanie awaryjne.

Jak wyglądają kolektory?

Oba kolektory znajdują się w tunelu. Wybudowano go 11 metrów pod dnem Wisły. Jego średnica to cztery metry i 80 centymetrów. Ma długość około 1300 metrów, co można porównać do pociągu składającego się z 75 wagonów.

Tunel do ponad połowy wysokości jest zabetonowany. Nad betonem umieszczono dodatkowo płytę dociążająca. Wewnątrz znajdują się dwa kolektory, czyli nitki którymi transportowane są ścieki. Każdy z nich ma średnicę 160 centymetrów.

Przekrój tunelu pod Wisłą
tvnwarszawa.pl

Kolektory są położone równolegle obok siebie. Jeden to podstawowy kolektor A. To nim transportowane są ścieki. Drugi - kolektor rezerwowy B - przejmuje ich przepływ w sytuacjach awaryjnych.

Pod dnem rzeki transportowane są do "Czajki" nieczystości z siedmiu dzielnic: Bielan, Bemowa, Ochoty, Śródmieścia, Włoch, Woli i Żoliborza oraz z niewielkiej części północnego Mokotowa. Jak podaje MPWiK, rejon ten stanowi około 1/4 obszaru obsługiwanego przez spółkę. Kolektor przesyłowy działa od 2012 roku.

Do awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło pod koniec sierpnia. MPWiK podjęło wtedy decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. 9 września rozpoczęło się tłoczenie ścieków do "Czajki" zastępczym rurociągiem. 

Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka"

Ścieki płyną do "Czajki" tymczasowym rurociągiemTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/6

Źródło: PAP / tvnwarszawa.pl

kk/b