Przygotuj się na:

KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

  Warszawa dofinansuje in vitro. Ruszyła druga edycja programu

  TVN Warszawa

  Autor:
  katke
  Źródło:
  tvnwarszawa.pl
  UM WarszawaDo tej pory dzięki programowi urodziło się 616 dzieci

  Startuje druga edycja programu dofinansowania in vitro, która potrwa trzy lata. Stołeczni radni przeznaczyli prawie 33 miliony złotych. Do tej pory dzięki finansowaniu miasta urodziło się 616 dzieci.

  Umowę z miastem Warszawa podpisało osiem klinik. Na leczenie będą mogły zapisywać się pary małżeńskie lub partnerskie, które mają problem z naturalnym zapłodnieniem i już wcześniej podjęły próbę leczenia. Para musi też od co najmniej dwóch lat mieszkać w Warszawie. Program potrwa do 2022 roku.

  Jak przekazał stołeczny ratusz, dofinansowanie obejmie około 1800 procedur zapłodnienia pozaustrojowego rocznie. Jedna para może skorzystać z maksymalnie trzech prób.

  Warunki przystąpienia do programu in vitro

  Urzędnicy podkreślają jednak, że trzeba spełnić odpowiednie warunki, by móc przystąpić do programu. W przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego w dniu kwalifikacji kobieta powinna mieć ukończone 25 i nie więcej niż 40 lat. W przypadku procedury kriokonserwacji (zamrażania - red.) komórek jajowych, kandydatka powinna mieć ukończone 18 i nie więcej niż 40 lat. Para, która chce wziąć udział w programie, musi wykazać, że poddawała się wcześniejszemu leczeniu i zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.

  Nawet sześć tysięcy złotych dla jednej pary

  Jak wylicza ratusz, program przewiduje maksymalne dofinansowanie dla jednaj pary w wysokości 6000 złotych w przypadku procedur zapłodnienia pozaustrojowego oraz 3600 złotych w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych. 

  "Program polityki zdrowotnej składa się z trzech elementów: dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego, dofinansowania procedury ochrony płodności dla kobiet przed leczeniem nowotworów oraz wykładów dla uczniów liceów i techników dotyczących zapobiegania i leczenia niepłodności" - informuje ratusz.

  Program zapłodnienia pozaustrojowego in vitro realizowany jest w Warszawie od 2017 roku.

  Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o decyzji radnych w sprawie dofinansowania in vitro:

  Warszawa dofinansuje in vitro

  Rada Warszawy dofinansuje in vitroMagda Łucyan, Fakty TVN
  wideo 2/3

  katke

  Źródło: tvnwarszawa.pl