Rozbrajanie bomby w autobusie, darmowe przejazdy. Dni transportu w stolicy

Warszawa

Autor:
ab/ran
Źródło:
Tvnwarszawa.pl
Urząd miastaDni Transportu Publicznego

"Samochód wysiada!" - pod takim hasłem obchodzone są tegoroczne Dni Transportu Publicznego. Na mieszkańców stolicy czekają atrakcje w sobotę i niedzielę. 

Pierwszego dnia warszawiacy będą mogli zwiedzić zajezdnię Miejskich Zakładów Autobusowych przy Ostrobramskiej oraz Zakład Energetyki Trakcyjnej i Torów Tramwajów Warszawskich przy alei Prymasa Tysiąclecia. Z kolei w niedzielę będą mogli za darmo skorzystać z komunikacji miejskiej.

Sobotnie atrakcje

Jak podaje urząd miasta, w zajezdni autobusowej przy Ostrobramskiej na warszawiaków czekają między innymi wystawa współczesnych i zabytkowych autobusów, a także pojazdów technicznych. Będzie można także przejechać linią "obsługi codziennej" pojazdów, wciąć udział w konkursie wiedzy o komunikacji miejskiej i czystości w mieście, czy zobaczyć pokazy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej (m.in. rozbrajanie bomby w autobusie przez robota pirotechnicznego).

Zaplanowano również pokazy trików na rowerach BMX, deskorolkach i hulajnogach.

Z kolei w Zakładzie Energetyki i Torów odbędzie się wystawa współczesnych i zabytkowych tramwajów, omnibusów konnych, a także pojazdów technicznych. Będzie można również przyjrzeć się pracy tramwajowych techników, czy przejechać się ręczną drezyną kolejową.

Między oboma miejscami kursować będzie specjalna autobusowa linia K oraz tramwajowa linia D. Obsługiwane będą one przez pojazdy zabytkowe i współczesne.

Linia K kursować będzie na trasie: Zajezdnia Ostrobramska – Saska – pl. Na Rozdrożu – Metro Politechnika – GUS – Wawelska – Dw. Zachodni – PKP Młynów – TW ZETIT, co 15 minut w godzinach 10.00-17.00.

Linii D będzie jeździła z kolei na trasie: al. Zieleniecka – Rondo Waszyngtona – most Poniatowskiego – Muzeum Narodowe – Krucza – Centrum – Dw. Centralny – Pl. Starynkiewicza – pl. Zawiszy – rondo Daszyńskiego – Muzeum Powstania Warszawskiego – Okopowa – Zajezdnia Wola – Młynarska – Długosza – Młynów – Wawrzyszewska – TW ZETIT, co 15 minut w godzinach 9.30-16.30.

Atrakcje metra

Podczas Dni Transportu Publicznego, w zajezdni autobusowej przy Ostrobramskiej pojawią się również przedstawiciele Metra Warszawskiego, którzy informować będą o rozbudowie II linii metra. Będzie też można wziąć udział w konkursach wiedzy o podziemnej kolejce.

W zajezdni rozdawane będą także bezpłatne wejściówki, upoważniające do zwiedzania Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach. Będzie udostępniona zwiedzającym 22 września w godz. 10.00-17.00, według ustalonego przez MW harmonogramu.

W niedzielę warszawiacy będą mogli obejrzeć także budowaną stację Płocka na Woli.

"Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się tradycyjnie od 16 do 22 września. Jego podstawowym celem jest promocja ekologicznych form podróżowania, a najbardziej znanym elementem jest przypadający na 22 września "Dzień bez samochodu". Tego dnia jak co roku poruszanie się pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego będzie bezpłatne. Także Koleje Mazowieckie oferują bezpłatne przejazdy" – podsumowuje urząd miasta.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o otwarciu nowych stacji metra na Pradze Północ i Targówku:

Otwarcie nowego odcinka M2

Tłumy na otwarciu metraTVN24
wideo 2/5

ab/ran