Antyterroryści dostali sprzęt. W kilka sekund wyważą drzwi

TVN Warszawa

Autor:
ab/b
Źródło:
PAP
Próba wyważania drzwiTVN24
wideo 2/3
Kontrterroryści z nowym sprzętem

Warszawscy antyterroryści dostali wyważarkę do drzwi otwieranych na zewnątrz. Zapewniają, że się przyda - w ubiegłym roku prawie 50 razy musieli forsować przeszkody przy pomocy specjalistycznego sprzętu.

W 2018 roku Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Warszawie przeprowadził 279 realizacji, z czego prawie 50 stanowiło sforsowanie przeszkód z użyciem specjalistycznego sprzętu. - Jak odejmiemy dni weekendowe, wychodzi na to że raz dziennie gdzieś jesteśmy - mówił podczas prezentacji sprzętu Krzysztof Funkiendorf, dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji.

"Musimy je sforsować jak najszybciej"

- Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, dlatego musimy być przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze - kontynuował Funkiendorf. I dodał, że "by uwolnić zakładników lub ująć groźnego przestępcę, musimy często pokonywać przeszkody, np. drzwi, które staną nam na drodze".

- Wielu przestępców stawia opór, bywa, że są uzbrojeni. Nie wiemy, co nas czeka za drzwiami, dlatego musimy je sforsować jak najszybciej i możliwie najbezpieczniej - mówił dowódca SPKP w Warszawie.

Wskazał też, że "forsowanie drzwi antywłamaniowych otwieranych na zewnątrz, bez specjalistycznego sprzętu stanowi duże wyzwanie". - Nie da się ich staranować, można je próbować przepiłować lub odstrzelić zamek. Ale o elemencie zaskoczenia nie może być wtedy mowy. Przestępca zyskuje czas i możliwości - może próbować uciec, zabić zakładnika lub zniszczyć dowody - opisywał komisarz Funkiendorf.

Dostali nową wyważarkę

Dotychczas przy wyważaniu drzwi otwieranych na zewnątrz kontrterroryści korzystali z "wysłużonej już wyważarki". - Używamy jej od wielu lat. Ma bodajże 13 czy 15 lat i jest już wyeksploatowana, ale bardzo mocno zdała egzamin. Dlatego chcieliśmy mieć taką samą. Paradoksalnie firmy które starają się zabezpieczyć jak najlepiej okna i drzwi, ufundowały nam sprzęt który pomoże nam je sforsować. To skróci nam cały czas pracy na tych drzwiach - dodał Funkiendorf.

W środę policjanci z warszawskiego SPKP dostali taką nową hydrauliczną wyważarkę od Stowarzyszenia Dom Bezpieczny.

Jego prezes Karol Klos przedstawił zasady działania nowej wyważarki, którą otrzymali policjanci. - Urządzenie to zakleszcza się od strony zewnętrznej za skrzydło drzwiowe i ramię, które jest po stronie klamki i zamka, przy odpowiednim nacisku wyciąga te drzwi z bardzo dużą siłą na zewnątrz. Trwa to kilka sekund - wyjaśnił.

Pytany o cenę specjalistycznego sprzętu tłumaczył, że jest to koszt w granicach 50-60 tysięcy złotych. Dodał, że jest to "nowoczesne urządzenie, z którego korzystają elitarne jednostki na całym świecie".

Źródło: PAP

ab/b