Nie żyje Xymena Zaniewska. Słynna scenografka i projektantka miała 91 lat

Warszawa

W wieku 91 lat zmarła Xymena Zaniewska. Zasłynęła setkami scenografii teatralnych i filmowych. Znana była również jako projektantka mody i twórczyni wystaw.

Xymena Zaniewska, a właściwie Xymena Zaniewska-Chwedczuk w 1952 roku ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, w 1956 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Według wielu historyków i krytyków sztuki Zaniewska była twórczynią "polskiej szkoły scenografii", która wytworzyła charakterystyczną dla siebie estetykę.

Scenografka, projektantka mody

Stworzyła scenografię do kilkuset spektakli Teatru Telewizji (m.in. "Makbet", "Szkoła żon", "Wizyta starszej pani") i programów telewizyjnych. W swoim dorobku miała również scenografię do pięciu filmów baletowych, 35 klasycznych spektakli teatralnych oraz 15 oper.

Darzona wielkim szacunkiem, za przygotowywane projekty aranżacji wystaw, w tym 20 ekspozycji Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz tyle samo zagranicznych. W 1972 roku uhonorowana została I Nagrodą Związku Architektów Szwajcarskich za projekt pawilonu wystawowego.

W drugiej połowie XX wieku współpracowała z Modą Polską. Jej kolekcje były doceniane w Polsce, ale również zagranicą. Pierwszy duży pokaz mody na Zachodzie zorganizowała w 1981 roku w Berlinie. Dziesięć lat później podpisała intratny kontakt z niemieckim "OTTO". W 1995 roku przygotowała pokaz w Düsseldorfie.

Xymena Zaniewska jest jedną z postaci w cyklu dokumentalnym "Twentieth Century", gdzie prezentowane są sylwetki polskich twórców sztuki XX wieku, odcinek z jej osobą zatytułowany jest "Twentieth Century Television - Xymena".

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL tmw/kk