Przebudowa Pola Mokotowskiego. Jak i kiedy zmieni się park?

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Staw na Polu Mokotowskim
Staw na Polu Mokotowskim Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Staw na Polu Mokotowskim Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Lada dzień rozpocznie się przebudowa Pola Mokotowskiego. Mają się tam pojawić nowe miejsca rekreacyjne i więcej zieleni, a główny staw zostanie rozbetonowany - zapowiada Zarząd Zieleni. Nie chwali się jednak, że konkursowy projekt okroił o 80 procent. Z relacji zwycięskiej pracowni architektonicznej wynika, że nie będzie pawilonów symbolizujących żywioły, które były sednem koncepcji, a zamiast pięciu toalet w jednym z największych parków w Warszawie powstaną dwie.

Stołeczny Zarząd Zieleni na początku września rozstrzygnął przetarg na pierwszy etap modernizacji parku Pole Mokotowskie. Prace wykona firma Inmel we współpracy z pracownią Palmett. Mają rozpocząć się jeszcze na przełomie września i października, a ich zakończenie planowane jest na IV kwartał 2022 roku. W trakcie robót teren parku będzie częściowo wyłączany z użytkowania.

Przetarg uwzględniał elementy objęte dofinansowaniem unijnym, takie jak stworzenie nowego, naturalnego układu wodnego w parku, zagospodarowanie terenu po dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, stworzenie pełnych zieleni miejsc rekreacji i stref wejściowych. W parku ma pojawić się również nowa siłownia plenerowa, toalety publiczne i elementy małej architektury.

- Inwestycja kosztować będzie 39,6 milionów złotych. Dodatkowo, w ramach odrębnej inwestycji, zostanie przeprowadzony remont domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego, które docelowo staną się miejscem aktywności kulturalnej i społecznej, nawiązującym do literatury faktu - wyjaśniła rzeczniczka ZZ Anna Stopińska. - Główny staw zostanie poddany naturalizacji – z dna usunięty zostanie beton, a na brzegach pojawią się strefy naturalnej roślinności, będące schronieniem dla zwierząt. Powstanie także kilka nowych niecek wodnych porośniętych roślinami - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Urzędnicy zaplanowali też stworzenie naturalnego ogrodu biocenotycznego w centralnej części parku. Powstanie on na zrekultywowanym i włączonym do parku terenie po dawnej bazie MPO. Przez ogród ma także zostać poprowadzona kładka edukacyjna opowiadająca o znajdujących się tu siedliskach przyrodniczych. Projekt obejmuje liczne nasadzenia zieleni. Według Zarządu Zieleni w parku pojawi się ponad sześć tysięcy krzewów, 17 tysięcy bylin i niemal 1,5 hektara łąk, a do tego tysiące pnączy, roślin cebulowych, roślin szuwarowych i wodnych. Drzewostan, liczący 10 tysięcy sztuk, ma zostać zwiększony o 55 młodych drzew.

Ewentualny negatywny wpływ prac budowanych na przyrodę ma zostać zminimalizowany. - W trakcie realizacji inwestycji prowadzony będzie nadzór przyrodniczy. Istniejąca roślinność zostanie zabezpieczona poprzez utworzenie wygrodzonych stref ochrony zieleni, w których zabroniony będzie ruch kołowy i pieszy. Dla płazów żyjących obecnie w stawie przeznaczonym do rozbetonowania, powstanie tymczasowy zbiornik zastępczy, który zapewni im schronienie i umożliwi rozmnażanie - zwracała uwagę cytowana w komunikacie Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni.

ZZ przypomniał też, że zmiany w parku odzwierciedlają potrzeby mieszkańców, bo w 2015 i 2016 roku odbyły się konsultacje i na ich podstawie powstała koncepcja rozwoju parku, uwzględniająca między innymi kwestie zieleni, komunikacji i funkcji tego terenu oraz zasad dotyczących obecności psów..

Będą zmiany na Polu MokotowskimWXCA

Ze zwycięskiego projektu zostało 20 procent. Co nie powstanie na Polu Mokotowskim?

Tyle pozytywów. Ale jest też łyżka dziegciu. W 2018 roku urzędnicy ogłosili konkurs na projekt modernizacji Pola Mokotowskiego, który wygrała pracownia WXCA. Zapytaliśmy więc architektów ile z przedstawionych wtedy pomysłów znalazło się w ostatecznym planie modernizacji parku Pole Mokotowskie.

Jak się okazało - niewiele. - WXCA przedstawiło kompleksową strategię rewitalizacji Pola Mokotowskiego, dzięki czemu park można byłoby zintegrować z otaczającą tkanką miejską. Zakres projektu zleconego, nad którym pracowała pracownia, został ograniczony względem pracy konkursowej do 66,5 hektara (zakres prac konkursowych to 122,7 hektara). Ogólnie zostanie zrealizowane około 20 procent z projektu końcowego rewitalizacji. Inwestor ograniczył realizację i szkoda, bo efekt będzie najprawdopodobniej mało widoczny - powiedziała nam Ilona Knapik z WXCA.

Wyjaśniła, że zakres obszarowy projektu został tak wytyczony, że nie było możliwości zachowania ciągłości proponowanych rozwiązań. Wskazała też konkretne pomysły, które ostatecznie nie zostaną zrealizowane. Są to: - cztery pawilony symbolizujące cztery żywioły - wody, powietrza, ognia i ziemi; - modernizacja i poszerzenie Głównej Alei Parkowej; - aleja okrężna - krajobrazowa aleja obiegająca wszystkie atrakcje i obszary aktywności parku; - modernizacja istniejącej fontanny i kompleksowa rewitalizacja całej strefy fontann; - ogródek społecznościowy; - placyki do gry w boule; - boiska do badmingtona; - strefa dla psów w rejonie restauracji Jeff’s.

Inne elementy projektu zostały mocno ograniczone: Według relacji przedstawicielki WXCA: - zamiast pięciu toalet powstaną dwie; - zamiast 14 stołów piknikowych powstaną dwa; - zamiast kompletnej rearanżacji tematycznej trzech placów zabaw w tym wodnego placu zabaw, powstanie po kilka drobnych zabawek na placach istniejących; - zamiast 447 nowych latarni powstanie 47; - zamiast 219 koszy na śmieci powstanie 18; - zamiast 51 tablic informacyjnych powstanie 17 (wyłącznie niezbędne tablice w strefach specjalnych); - zamiast 161 stojaków na rowery powstanie 15 (tylko w strefach wejściowych); - a zamiast 16 zaprojekowanych w ogrodzie sensorycznym atrakcji, powstanie ich osiem.

Według relacji pracowni, nie ma też budżetu na ujednolicenie nawierzchni i jej zmianę na bardziej przyjazną dla ekosystemu - z zaprojektowanych 26 929 metrów kwadratowych nawierzchni mineralnej powstanie zaledwie 1 339 metrów kwadratowych. 

Tak wyglądał zwycięski projekt pracowni WXCA:

Zabrakło pieniędzy

- Projekt modernizacji Parku Pole Mokotowskie został ograniczony względem pierwotnej koncepcji WXCA z powodu braku pieniędzy. Mamy finanse na zakres podstawowy inwestycji, który obejmie między innymi naturalizację głównego stawu, stworzenie nowego układu wodnego w parku czy zagospodarowanie terenu po dawnej bazie MPO. Natomiast pozostałe elementy projektu znajdują się w zakresie opcji, które chcemy zrealizować, jeśli znajdą się pieniądze. Plusem takiego rozwiązania jest to, że po wybraniu wykonawcy, w każdej chwili możemy wrócić do tych opcji bez konieczności ogłaszania kolejnego przetargu - odpowiada dyrektora Zarządu Zieleni Aleksandra Majda-Butkiewicz na nasze pytanie o przyczyny tak mocnego ograniczenia inwestycji.

Ale nawet w ramach tych opcji nie ma szansa na realizację całego projektu. Na przykład z czterech pawilonów, przy sprzyjających wiatrach, powstanie jeden - Pawilon Wody. Zmiana zagospodarowania wokół domków fińskich też jest tylko opcją.

Autorka/Autor:Marcela Pęciak/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: WXCA

Pozostałe wiadomości

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl