Połączenia na lotnisko zagrożone? Politycy Koalicji Obywatelskiej ostrzegają

Autor:
ran/pm
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl
Jarosław Szostakowski o SKM
Jarosław Szostakowski o SKMTVN24
wideo 2/3
Politycy Koalicji Obywatelskiej o kolei

Politycy Koalicji Obywatelskiej alarmują, że mogą zniknąć połączenia Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich na Lotnisko Chopina. Jako powód podają plany wprowadzenia nowych pociągów.

Wiceprzewodnicząca Rady Warszawy, kandydatka KO w wyborach do Sejmu Aleksandra Gajewska zwracała uwagę podczas konferencji, że połączenia SKM i KM z centrum Warszawy na Lotnisko Chopina są zagrożone.

"Ze szkodą dla warszawiaków"

- Ponieważ Ministerstwo Infrastruktury i PKP planuje na tych liniach, które są już bardzo obciążone wprowadzić kolejne pociągi, które niestety nie będą zatrzymywały się w Warszawie - wyjaśniła Gajewska.

Jak precyzowała, chodzi o to, że pociągi z Łodzi będą omijać centrum stolicy i najważniejsze stacje. I podkreślała, że ustalenie rozkładów na linii lotniskowej, z uwzględnieniem ruchu wszystkich pociągów na tzw. linii radomskiej, średnicowej, mińskiej czy legionowskiej jest olbrzymim wyzwaniem.

W jej ocenie, "wszystko to będzie odbywało się ze szkodą dla warszawiaków i warszawianek". - Nie będą oni mogli korzystać z tych połączeń, które dzisiaj dobrze znają, które są niskoemisyjne, bo jak wiemy, transport szynowy jest niskoemisyjny. Może to spowodować, że ludzie będą wsiadali do samochodów. Będzie coraz więcej zanieczyszczeń powietrza - mówiła Gajewska.

Według niej, "to, co dzieje się w tej chwili i co może zadziać się w przyszłości jest wymierzone w warszawianki i warszawiaków". - Być może z tego powodu, że PiS nie znajduje tutaj tak wysokiego poparcia. Linie, które mają tutaj przejeżdżać nie będą obsługiwały warszawiaków i warszawianek - dodała.

"Gigantyczny problem"

Przewodniczący klubu radnych KO Jarosław Szostakowski podkreślił, że projekt połączenia komunikacją kolejową lotniska z centrum Warszawy był dofinansowany z środków europejskich. - I dzisiaj też się rodzi pytanie, czy takie ograniczenie nie zagrozi trwałości tego projektu - podkreślił.

Zdaniem posła KO Marcina Kierwińskiego PiS, jeśli chodzi o kwestie lotniskowo-kolejowe dla województwa mazowieckiego i dla Warszawy "ma jakiś gigantyczny problem". - Zamiast budować, rozwijać połączenia komunikacyjne, zamiast starać się połączyć lotnisko Okęcie z lotniskiem w Modlinie mamy kolejne szykany i kolejne problemy - podkreślił Kierwiński.

- Warto, aby w polskim parlamencie w tej najbliższej kadencji zasiadały osoby, które zagwarantują Warszawie i warszawiakom to, że władza centralna będzie po prostu o Warszawę dbała - dodał poseł PO-KO.

PKP PLK: będzie więcej pociągów

O potencjalne problemy, o których mówili politycy Koalicji Obywatelskiej zapytaliśmy PKP Polskie Linie Kolejowe. Odpowiedzią było oświadczenie rzecznika PKP PLK Mirosława Siemieńca, które pojawiło się na stronie spółki. Oświadczył w nim, że "nieprawdą jest, że zmniejszy się liczba pociągów, którymi można dojechać do lotniska Warszawa Okęcie, na stację Warszawa Lotnisko Chopina".

Siemieniec wylicza, że w obecnym rozkładzie do i z lotniska kursuje 36 pociągów Kolei Mazowieckich oraz 108 pociągów SKM Warszawa (łącznie 144 pociągi). "W nowym rozkładzie zaplanowano 36 pociągów Kolei Mazowieckich oraz 108 pociągów SKM Warszawa, a dodatkowo będzie 12 pociągów PKP InterCity. Podróżni będą mogli dojechać do Okęcia łącznie 156 pociągami" - czytamy w oświadczeniu.

Na koniec rzecznik stwierdza, że "inwestycje realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe na terenie Warszawy i aglomeracji, zwiększają możliwości podróży w obszarze stolicy, okolicznych powiatów, województw i pozytywnie wpływają na podróże międzyregionalne".

Źródło: PAP/tvnwarszawa.pl

Autor:ran/pm

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości