Żywe lekcje prawa w warszawskich szkołach

Warszawa

TVN24sad-lancuch-16.jpg

W ramach projektu edukacyjnego „Adwokat przydaje się w życiu” adwokaci i aplikanci poprowadzą w 30 warszawskich szkołach ponadgimnazjalnych zajęcia, na których uczniowie poznają zagadnienia m.in. z zakresu prawa karnego i cywilnego. W piątek porozumienie w tej sprawie podpisali prezydent stolicy i dziekan Izby Adwokackiej.

Celem projektu edukacyjnego "Adwokat przydaje się w życiu" jest przedstawienie młodzieży, która niedługo wejdzie w dorosłe życie, podstawowych zagadnień prawnych i rozszerzenie wiedzy zdobytej na lekcjach.

Według prezydent miasta, Hanny Gronkiewicz-Waltz, chodzi o budowanie świadomości prawnej wśród młodzieży, przedstawienie ich praw i obowiązków oraz zagrożeń, na które może natrafić młodzież wchodząca w dorosłość. Założenia projektu dążą do poprawy znajomości podstawowych zagadnień prawnych, rozszerzając wiedzę zdobytą na lekcjach. Mają one przekonywać, dlaczego korzystne jest szukanie pomocy u adwokatów oraz kiedy i w jaki sposób warto o tę pomoc się zwrócić.

Adwokaci i aplikanci adwokaccy z Izby Adwokackiej, która jest organizatorem projektu, poprowadzą zajęcia w czterech blokach tematycznych: prawo karne, prawo cywilne, prowadzenie działalności gospodarczej oraz wykonywanie zawodu i pozycja adwokata w polskim systemie sprawiedliwości. Pierwsza edycja zajęć na charakter pilotażowy, potrwa do końca 2016 r. Zaangażowanych w nią będzie 30 z 70 chętnych do udziału szkół.

Żywe lekcje prawa

W piątek, w Liceum im. S. Żeromskiego porozumienie ws. projektu podpisali prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i dziekan Izby Adwokackiej w Warszawie Paweł Rybiński. Według pana Rybińskiego najważniejszym zadaniem zajęć jest nauczenie uczniów zadawania pytań. -To, co my chcemy zrobić w trakcie tych zajęć, to dać wam klucze do tego systemu (...) chodzi o to, żebyście umieli poprawnie postawić pytanie, żebyście mieli podstawowe narzędzia do oceny systemu prawnego - mówił do uczniów.

Przeprowadzona została dyskusja z młodzieżą, która dotyczyła m.in. ochrony dóbr osobistych w internecie. Pierwsze zajęcia w szkołach mają ruszyć od poniedziałku.

ms/pap