Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Żydowska kultura wróci na Pragę

Warszawa

mat. organizatoraWarszawa Singera

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera po raz drugi zagości na warszawskiej Pradze. Projekty przybliżające kulturę żydowską odbędą się m.in. w klubach Hydrozagadka, Znośna Lekkość Bytu i La Playa. Początek 25 sierpnia. Projektem La Playa: Warszawa - Tel Aviv 25 sierpnia rozpocznie się praska część Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Od godz. 15.00 w klubie La Playa Music Bar goście festiwalu będą mogli wybrać się w podróż po gorącym Tel Awiwie. Różne oblicza Izraela poznamy dzięki fotografiom dokumentującym street art autorstwa Zuzanny Szarek oraz pejzażom uchwyconym obiektywem Shai Ginott. Kuchnia, taniec, kulinaria

Paweł Smoleński, autor książek o Izraelu opowie, dlaczego ten kraj jest interesujący dla reportera. Warsztaty tańca żydowskiego poprowadzi Michał Piróg, a Jan Kuroń zabierze w niezwykłą kulinarną podróż. Podczas imprezy na marimbie, południowoamerykańskiej odmianie pięciooktawowego ksylofonu, zagra Alex Jacobowitz, kontynuator klasycznej tradycji klezmerów. Drugiego dnia Warszawy Singera festiwal zagości w klubokawiarni Znośna Lekkość Bytu przy ul. Lubelskiej. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kukiełkowy spektakl dla dorosłych według opowiadań Stefana Wiecheckiego "Wiech na 103". Przedstawienie oparte na przedwojennych tekstach "Wiecha" jest wyjątkowym dokumentem życia codziennego Warszawy sprzed 1939 roku. Spektakl w reż. Dariusza Kunowskiego jest kontynuacją projektu "Wiech na 102", nawiązującego do zapomnianej tradycji teatrzyków podwórkowych. Teatr i muzyka Entuzjaści sztuki teatralnej powinni koniecznie wrócić na Pragę 28 sierpnia. Wieczorem w Studium Teatralnym przy Lubelskiej odbędzie się spektakl na motywach powieści Hanny Krall "Król kier znów na wylocie" w reż. Piotra Borowskiego, połączony ze specjalnym spotkaniem z publiczności. Przedstawienie to historia młodej Żydówki, która ucieka z getta i podejmuje próbę odnalezienia oraz uwolnienia męża z obozu koncentracyjnego. Kultura żydowska zagości również w klubokawiarni Skład Butelek. 29 sierpnia odbędzie się tam koncert zespołu Slavic Gonzo, w którego muzyce widoczne są wpływy muzyki tradycyjnej oraz pieśni słowiańskich z terenów Ukrainy i Polski.

Gwiazda skrzypiec i wirtuoz mandoliny

Następnego dnia Skład Butelek wypełni się muzyką w wykonaniu SzaZaZe oraz Oli Bilińskiej. Artyści zaprezentują muzykę Żydów sefardyjskich, w tym dworskie pieśni miłosne z Hiszpanii w autorskich aranżacjach. Miłośnicy muzyki klezmerskiej nie mogą przegapić koncertu w klubokawiarni Znośna Lekkość Bytu Dem Fideles Neshome (Dusza skrzypiec) w wykonaniu duetu Deborah Strauss i Jeffa Warschauera uchodzących za najbardziej aktywnych twórców klezmerskiego nurtu oraz jidysz. Deborah Strauss uważana jest za jedną z najlepszych artystek, praktykujących do dziś tradycyjne żydowskie techniki gry na skrzypcach. Jeff Warschauer to znany wirtuoz klezmerskiej mandoliny, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, śpiewający pieśni jidysz. 200 wydarzeń kulturalnych Tegoroczny IX Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, którego organizatorem jest Fundacja Shalom, we współpracy z Teatrem Żydowskim, odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września, jak co roku w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej. Część wydarzeń będzie miała miejsce w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze.

Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych. PAP//b/mz