Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Zwrócą za spóźniony pociąg, otworzą awaryjne bramki w metrze

Warszawa

Ztm.waw.plNowy regulamin ZTM

Nie będzie można palić e-papierosów, za to rowerzyści będą mogli używać bramek awaryjnych w metrze, a osoby niepełnosprawne podróżować z asystującymi psami. Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził istotne zmiany w regulaminie przewozów.

Rada Warszawy podjęła uchwałę nowelizującą ten dokument. Nowy regulamin będzie obowiązywał od 1 stycznia przyszłego roku. Jakie są najważniejsze zmiany?

Osoby prowadzące wózki dziecięce, niepełnosprawne, a także te z większym bagażem lub rowerem, będą mogły korzystać z bramek awaryjnych w metrze. Oczywiście muszą posiadać ważny bilet. ZTM planuje, w przyszłym roku, ustawić przy wyjściach ewakuacyjnych, dodatkowe kasowniki.

Pasażerowie będą mogli wejść do autobusu, tramwaju, pociągu lub na stację metra z psem asystującym. Psy muszą jednak mieć założoną uprząż a ich właściciele ważne świadectwo szczepienia oraz certyfikat potwierdzający status zwierzęcia.

Trzeci autobus na przystanku

Gdy na przystanku stoją dwa autobusy lub tramwaje, to drugi z pojazdów po zamknięciu drzwi nie będzie się zatrzymywał po raz drugi. Gdy na przystanku w tym samym czasie będą stały trzy tramwaje lub autobusy – to kierowca lub motorniczy prowadzący trzeci z pojazdów – będzie miał obowiązek powtórnego zatrzymania się i zabrania pasażerów na początku przystanku po odjeździe pojazdów, które stały przed nim.

Zakaz palenia e-papierosów

W regulaminie pojawił się również zapis zobowiązujący kierowcę autobusu czy tramwaju, do pomocy osobom niepełnosprawnym. Chodzi o wejście do pojazdu i zajęcie miejsca.

Oprócz palenia papierosów, wprowadzony również został zakaz używania tzw. e-papierosów. Zawierają one pewną ilość nikotyny oraz różne substancje zapachowe, co dla części pasażerów też może być uciążliwe.

Zwroty częśćci pieniędzy za bilety

Do regulaminu został dopisany rozdział 2, który wprowadza możliwość ubiegania się przez pasażera zwrotu pieniędzy za bilet w przypadku opóźnień pociągów SKM. Pasażer będzie mógł się ubiegać o zwrot, gdy pociąg spóźni się powyżej 60 minut. Posiadacze biletów 3-dniowych będą mogli wystąpić o zwrot 1/6 wartości biletu. Tym posługujący się biletem 30-dniowym, przysługiwać będzie zwrot 1/60 wartości biletu za każde opóźnienie.

Posiadacze kart 90-dniowych będą mogli się ubiegać o zwrot 1/180 ich wartości za każde opóźnienie. Możliwość ubiegania się o zwrot, w wysokości 1/730 wartości biletu za każde opóźnienie, będą mieli również pasażerowie korzystający z Biletu Seniora.

lata//ec