Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Zwiedź dziś Sejm i Senat

Warszawa

Szczebrzeszynski /wikipediaBudynek Sejmu

Taka okazja nie trafia się co dzień. Z okazji Święta Niepodległości swoje podwoje otwierają Sejm i Senat. Każdy chętny może dziś zwiedzić budynki parlamentu.

Jedyne wymagania, jakie trzeba spełnić, to okazanie dokumentu tożsamości i przejście przez kontrolę pirotechniczną.

Mieszkańców stolicy ciekawych, jak wygląda praca parlamentarzystów, oprowadzać będą pracownicy Kancelarii Sejmu i Senatu. Wycieczka wystartuje z hallu głównego, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II w parlamencie. Następnie zwiedzający przejdą przez kuluary i - znaną z posiedzeń komisji śledczych - Salę Kolumnową, miną tablice upamiętniające posłów poległych w II wojnie światowej i w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, poczym wejdą na galerię, skąd będą mogli obejrzeć salę posiedzeń.

Historia godła

Kolejnym przystankiem będzie Senat, dokąd zwiedzający przejdą Korytarzem Marszałkowskim. Po drodze zajrzą jeszcze do Sali im. Ignacego Daszyńskiego, gdzie odbywają się konferencje prasowe posłów. Zwiedzanie zakończy się w rzadko udostępnianym budynku komisji. To najstarszy obiekt w kompleksie sejmowym. Jest on pozostałością po Aleksandryjsko-Maryjskim Instytucie Wychowania Panien, który po odzyskaniu niepodległości został zaadaptowany na potrzeby parlamentu.

W trakcie zwiedzania goście parlamentu poznają historię polskiego godła. W sali 106 w Korytarzu Marszałkowskim będzie można obejrzeć wystawę prezentującą zmiany wizerunku orła białego od czasów piastowskich do współczesności. Wyświetlany będzie również film Tomasza Bagińskiego pt. „Animowana historia Polski”.

wp/roody