Związkowcy w drodze do Warszawy. Dziś marsz gwiaździsty

Warszawa

TVN24Nauczyciele jadą na protest do Warszawy

Dziś w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Protestujący będą domagać się m.in. walki z tzw. umowami śmieciowymi, wyższych płac w budżetówce i minimalnej płacy godzinowej.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz zapowiedział, że wśród postulatów związkowców będą także: zapewnienie możliwości przechodzenia na emeryturę po 35 latach pracy dla kobiet i 40 latach pracy dla mężczyzn oraz obniżenie podatków dla najmniej zarabiających.

Związkowcy chcą też rozwiązania problemów w poszczególnych branżach.

Czytaj też na tvn24.pl.

Cztery "gałęzie"

Protestujący zamierzają przejść czterema trasami, by spotkać się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Wszystkie manifestacje wyruszą o godzinie 11. Jedna kolumna ruszy sprzed siedziby OPZZ przy ul. Kopernika i przejdzie Świętokrzyską, skręci w Jasną i z Kruczej w Aleje Jerozolimskie do Brackiej. Dalej trasa tej grupy będzie wiodła przez plac Trzech Krzyży przed KPRM w Alejach Ujazdowskich.

Druga grupa - strażaków - zaplanowała przemarsz z ul. Podchorążych przez Gagarina i Belwederską przed KPRM.

Trzecia - nauczycieli - spotka się przed Torwarem i przejdzie Łazienkowską, Górnośląską i Piękną do Alej Ujazdowskich i wejdzie w aleję Szucha przed siedzibę MEN. Stamtąd przez Bagatelę zawróci przed gmach kancelarii.

Czwarta grupa - transportowców - spotyka się przed Pałacem Kultury i Nauki i przejdzie Alejami Jerozolimskimi do Kruczej i Wspólnej przed ministerstwa skarbu, infrastruktury i rozwoju oraz gospodarki. Dalej manifestanci przejdą na plac Trzech Krzyży i Alejami Ujazdowskimi przed KPRM.

Przemówienia pod siedzibą premier zaplanowane są na godzinę 13. Protest ma zakończyć się około godziny 16.

"Dialog społeczny był fikcją"

We wtorek OPZZ opublikował list otwarty, w którym przypomniał, że projekty odpowiednich ustaw autorstwa związku zalegają w sejmowej "zamrażarce".

Zarzucał w nim także rządowi, że "dialog społeczny był fikcją i dopiero teraz Rada Ministrów zdecydowała się na rozmowy o nowej formule dialogu, przygotowanej przez stronę społeczną, ale wciąż lekceważy postulaty pracownicze".

Osobny protest zaplanowało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.

Zamierzają oni ruszyć sprzed Torwaru, przejść do ulicy Pięknej przed siedzibę PSL i dalej Alejami Ujazdowskimi dojść przed kancelarię premiera, gdzie trwa rolniczy protest w formie namiotowego "zielonego miasteczka". Około 13 zaplanowano tam konferencję prasową na temat dalszej akcji protestacyjnej.

Utrudnienia w ruchu

W związku z przemarszami mieszkańcy Warszawy i kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu. Trasami objazdowymi będą kierowane autobusy. Ulice, którymi będą szły zgromadzenia, na czas przemarszu, będą dynamicznie wyłączane z ruchu.

Policja przygotowuje się do zabezpieczania sobotnich zgromadzeń, funkcjonariusze z Warszawy mają być wspomagani przez policjantów z innych garnizonów w Polsce.

Od sobotniego poranka działa w Komendzie Stołecznej specjalna infolinia dla mieszkańców Warszawy m.in. z informacjami na temat utrudnień w ruchu drogowym.

CZYTAJ WIĘCEJ O UTRUDNIENIACH W WARSZAWIE.

Ulice będą wyłączane z ruchu
tvnwarszawa.pl
Trasy marszów
TVN24

PAP/dln//plw