Najnowsze

Związkowcy protestowali w Warszawie. "Ręce precz od Polski"

Najnowsze

[object Object]
Przemówienie Piotra DudyTVN24
wideo 2/4

NSZZ Solidarność protestował w centrum Warszawy przeciwko ingerencji Komisji Europejskiej w kwestię wieku emerytalnego w Polsce. Brukselscy urzędnicy uznali, że odmienny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest przejawem dyskryminacji. - To przywilej, a nie dyskryminacja. Ręce precz od Polski - odpowiedzieli związkowcy.

Demonstracja rozpoczęła się w samo południe, przed siedzibą Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej. Jak powiedziała reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska, przyjechali na nią przedstawiciele Solidarności z całej Polski.

Przynieśli transparenty z napisami: "Wiek emerytalny. Nasze prawo, nasz wybór" czy "Ręce precz od Polski". Takie same hasła skandowali przed budynkiem komisji.

Duda: to kpina i niezrozumienie

Związkowcy sprzeciwiali się ingerencji Komisji Europejskiej w kwestię polskiego wieku emerytalnego. Według urzędników z Brukseli, nierówny wiek przejścia na emeryturę może być przejawem dyskryminacji. Przypomnijmy, że kobiety w Polsce już wkrótce będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65. Będzie to możliwe od października, kiedy w życie wejdzie nowe prawo.

- Nigdy nie było demonstracji przed biurem Komisji Europejskiej w Warszawie. Ona jest dziś po raz pierwszy, ale prawdopodobnie nie ostatni - powiedział podczas demonstracji Piotr Duda, lider związkowców. - Urzędnicy brukselscy, ci biurokraci, mają czelność mówić o tym, że w Polsce, w naszej kochanej ojczyźnie Polki są dyskryminowane. To jest kpina i niezrozumienie - stwierdził.

Brukseli nic do tego

Duda przekonywał, że różny wiek emerytalny jest wyborem Polek i Polaków, i "biurokratom z Brukseli nic do tego". - Ja nie głosowałem na Angelę Merkel, ale na Andrzeja Dudę. Nie możemy pozwolić na okupację naszego kraju - powiedział do zgromadzonych.

Według lidera związkowców, możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę jest "przywilejem polskich kobiet, które ciężko pracują na dwa etaty", a nie żadnym przejawem dyskryminacji.

Utrudnienia w ruchu

Zgromadzenie było zgłoszone w ratuszu w godzinach 6-19. Przygotowania do tej manifestacji rozpoczęły się wczesnym rankiem, co obserwował reporter tvnwarszawa.pl. Manifestacja zakończyła po południu.

W rejonie Jasnej i Świętokrzyskiej występowały utrudnienia w ruchu.

kw/pm

Pozostałe wiadomości