ZTM: więcej "zielonego" i przystanki za skrzyżowaniami

Warszawa

| Polska Agencja Prasowafot

Na wszystkich nowoprojektowanych trasach tramwaje pojadą szybciej. - W ciągu kilku lat powinniśmy zauważyć przyspieszenie ruchu tramwajowego - zapewniają w "Miejskim Reporterze" przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego.

- Priorytet tramwajom będzie nadawany w ramach modernizacji linii tramwajowych – zapowiedział Dobiesław Kadloff, kierownik sekcji marszrutyzacji ZTM. Tak będzie m.in. na modernizowanej trasie tramwajowej w al. Jana Pawła II. Szybciej pojadą także składy nowymi torowiskami na Tarchomin czy na odcinku Powstańców Śląskich.

Przystanki za skrzyżowaniami

- Na czym dokładnie będzie polegało uprzywilejowanie tramwajów - pytał prowadzący "Miejskiego Reportera " Igor Sokołowski.

- Chodzi o wiele elementów oczywiście m.in. o to, aby w programach sterujących sygnałami świetlnymi tramwaj miał możliwie długi czas otwarcia przejazdu. Są też podejmowane działania w zakresie umiejscowienia przystanków tramwajowych - wyjaśnia Kadloff.

Na czym polegają? – Na przykład gdy jeden przystanek jest przed skrzyżowaniem, kolejny już jest za nim. Wtedy motorniczy przejeżdża jednym ciągiem skrzyżowania, to się odbywa bez szkody dla inych użytkowników ruchu- wyjaśnia Dobiesław Kadloff.

Jak to się zmieni w rejonie al. Jana Pawła? Np. jadąc od ul. Nowowiejskiej w węźle Nowowiejska - al. Niepodległości będą wszystkie przystanki za skrzyżowaniem.

ec/par