Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

ZTM uczy kultury. "Obywatelu, nie stój murem"

Warszawa

ZTMPlakat pierwszej odsłony kampanii społecznej ZTM

ZTM wie już, co najbardziej denerwuje pasażerów. Teraz rusza z akcją, która ma nauczyć ich większej kultury. Na początek urzędnicy apelują, aby nie blokować wejść do pojazdów komunikacji miejskiej.

- Celem kampanii jest wyrobienie i utrwalenie w grupie docelowej pozytywnych nawyków podczas korzystania z komunikacji miejskiej, czyli uwrażliwienie ludzi na potrzeby i komfort podróży innych osób - mówi Paweł Olek z biura prasowego Zarządu Transportu Miejskiego.

Trzy odsłony

Planowane są trzy odsłony kampanii. W czwartek ruszyła pierwsza z nich, dotyczy blokowania wyjścia z pojazdu, utrudniające wysiadanie innym. W komunikacji miejskiej pojawiły się plakaty z hasłem akcji: "Obywatelu, nie stój murem". Urzędnicy przypominając postać pierwszego cesarza Chin, uczą pasażerów kultury i proszą o nie blokowanie wyjść.

"Qin Shi Huang, pierwszy cesarz Chin rozpoczął budowę Wielkiego Muru Chińskiego, osłaniając północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Jedną z największych podziemnych fortyfikacji Europy jest Międzyrzecki Rejon Umocniony, wybudowany w latach trzydziestych XX w. Miał stanowić barierę przed oczekiwanym atakiem armii polskiej w razie wybuchu wojny z Francją. Nie grożą nam najazdy obcych ludów w komunikacji, dlatego nie twórz fortyfikacji przed pojazdem, tylko stań z boku wejścia i poczekaj, aż wszyscy wysiądą. Pomyśl o innych, nie jesteś tu sam" - czytamy na plakacie.

Za tydzień ruszy druga część kampanii i będzie dotyczyć głośnego słuchania muzyki i głośnych rozmów przez telefon. Ostatnia, trzecia część - nieustępowania miejsca potrzebującym (od 25 października).

Co najbardziej denerwuje pasażerów?

Wybór trzech głównych tematów kampanii, to efekt sondy, którą przeprowadził ZTM. Pasażerów zapytano co im najbardziej przeszkadza w pojazdach komunikacji miejskiej.

Ponad połowę głosujących 51,87 proc. najbardziej irytuje blokowanie wyjścia z pojazdu, utrudniające wysiadanie. 20,61 proc. najbardziej przeszkadza głośne słuchanie muzyki zwłaszcza rano, w drodze do pracy czy szkoły. Podobnie, jak głośne rozmowy przez telefon komórkowy, których mimowolnymi słuchaczami stają się inni podróżni. 18,25 proc. właśnie to uznaje za największy dyskomfort.

Nieustępowanie miejsca osobom starszym, niepełnosprawnym czy kobietom w ciąży najbardziej przeszkadza tylko 9,27 proc. spośród osób głosujących.

Z kolei internautom w przeprowadzonej na stronie tvnwarszawa.pl sondzie okazało się, że najbardziej przeszkadza: brak higieny osobistej pasażerów (52 proc.), blokowanie wyjścia z pojazdu (23 proc.) oraz rozmowy przez telefon komórkowy (11 proc.).

bf/par