Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

ZTM uczy, jak korzystać z bramek na II linii metra

Warszawa

ZTMJak korzystać z bramek w metrze?

Ratusz już za "kilkadziesiąt godzin" otworzy centralny odcinek drugiej linii metra. Stacje są nowe, stąd też nowy system bramek wejściowych na perony. Znane z pierwszej linii kołowrotki zastąpiły szklane ściany. Zarząd Transportu Miejskiego opublikował film jak korzystać z nowych bramek.

Wchodząc na stację trzeba skierować się do bramki oznaczonej zieloną strzałką. Po przyłożeniu karty do czytnika od razu rozsuną się szklane płyty, otwierając tym samym przejście. Oczywiście do podziemnej kolejki można wejść również przy użyciu biletu kartonikowego. - Bramka nie otworzy się, dopóki bilet nie zostanie odebrany – zaznacza ZTM.

Wychodząc ze stacji także trzeba przejść przez bramkę z zieloną strzałką. Szklane drzwi rozsuną się automatycznie. Opiekunowie, którzy podróżują z dziećmi niekorzystającymi jeszcze z biletu, powinni prowadzić je tuż przed sobą. Bramka zamyka się automatycznie za przechodzącym pasażerem.

Dla osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami czy podróżnych z większym bagażem na każdej stacji są szersze bramki. - Taka bramka jest dwukierunkowa, tzn. jest wejściem i wyjściem. Kierunek ruchu pokazują oznaczenia - jeśli wyświetlany jest symbol czerwonego krzyżyka, trzeba przepuścić osobę idącą z przeciwnego kierunku. Po chwili na bramce pokaże się zielona strzałka oznaczająca możliwość przejścia z tej strony – tłumaczy ZTM.

Wszystko gotowe na otwarcie

W piątek przed południem Instytut Kolejnictwa stwierdził sprawność systemu ograniczenia prędkości – poinformowała na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz. Oznacza to, że centralny odcinek drugiej linii metra ma wszystkie pozwolenia niezbędne do tego, by rozpocząć regularny przewóz pasażerów. Ratusz wciąż nie podał jednak konkretnej daty otwarcia. - Możemy powiedzieć, że do otwarcia zostało kilkadziesiąt godzin - powiedział nam rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

jb/