Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

ZTM: temperaturę mierzymy każdego dnia

Warszawa

| flickr/asherstuhlman(CC BY 2.0)fot

A001, 8800, 1000, A701 – to nie skomplikowane ciągi matematyczne, to numery autobusów, które w upalne dni specjalnie poleca ZTM. Wyposażone są w klimatyzację. Zarząd Transportu Miejskiego radzi także jak je rozpoznać - najlepiej... na oko. Urzędnicy tłumaczą się też pasażerom, że robią co mogą w sprawie skarg na straszliwy upał w niektórych pojazdach komunikacji miejskiej.

"Kontrole są prowadzone każdego dnia, ze szczególnym nasileniem, gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza" – przekonuje ZTM. Urzędnicy dodają, że dziennie sprawdzają nawet 150 pojazdów.

Na brak klimatyzacji skarżyli się już w maju warszawiacy. Urzędnicy przekonywali, że z problemem walczą kontrolami. Jak wynika z ostatnich: "Od 19 maja sprawdzonych zostało ponad 850 autobusów i tramwajów. Wykryto ok. 350 przypadków, gdy klimatyzacja była niesprawna lub nie została włączona - brzmi komunikat ZTM.

18-25 stopni

Jeżeli nie działają, to przewoźnicy dostają kary. MZA za brak włączonego chłodzenia będą musiały zapłacić milion złotych - podało we wtorek "Życie Warszawy".

Wszystko dlatego, że są zobowiązani utrzymać w pojazdach temperaturę w przedziale 18-25 stopni Celsjusza. Jak tłumaczą urzędnicy w klimatyzację jest wyposażonych ponad 720 autobusów. Każdy, kto zauważy, że nie działa – może to zgłosić dzwoniąc na numer (22) 194 84.

Jak rozpoznać pojazd z klimatyzacją?

Sposobów jest kilka. Pierwszy – sprawdzamy numer taborowy klimatyzowanych autobusów i tramwajów. Dla zwolenników takiej metody ZTM przygotował specjalną ściągawkę.

SPRAWDŹ NUMERY AUTOBUSÓW Z KLIMATYZACJĄ

Kolejny sposób, nieco łatwiejszy, to poszukiwania na drzwiach naklejki "Pojazd klimatyzowany". Trzeci na swoim profilu na portalu Facebook ZTM zaprezentował internautom w lekko zabawny sposób:

"Dla osób, którym się nie chce sprawdzać według numerów taborowych polecamy sposób "na oko" - każdy autobus klimatyzowany można poznać po charakterystycznych "garbach" na dachu. Urządzenia klimatyzacyjne montowane są bowiem właśnie tam" – czytamy.

ran/par