"ZTM staje do raportu". Diego nawija o komunikacji miejskiej

Warszawa

Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.plDiego opowiada o piosence "System Transportu"

Jak poruszać się po mieście? To pytanie nurtuje artystów już od lat. Tym razem spróbował na nie odpowiedzieć Diego Cichy Don, czyli warszawski wokalista, a właściwie "nawijacz". Zarymował o stołecznej komunikacji miejskiej i tak powstała piosenka "System Transportu".

Komunikacja miejska inspiruje artystów od Jamajki po Warszawę. O autobusach i tramwajach śpiewał zespół T.Love, ostatniego trolejbusa w mieście poetycko opisywał też Bułat Okudżawa. O zaletach podróżowania po autobusami rapował skład hip-hopowy Stare Miasto, a o nieistniejącej już autobusowej linii K "co na Grochów tak pięknie szła" śpiewała Transmisja.

Judy Garland w musicalu "Spotkajmy się w St. Louise" z 1944 zaśpiewała piosenkę "The Trolley Song". W Polsce wielką popularnością cieszyła się piosenka "Autobus Czerwony", którą razem z Chórem Czejanda spopularyzował Andrzej Bogucki.

Z Ochoty na Kocjana

Listę tych piosenek można by długo rozwijać, co też zrobił warszawski nawijacz Diego. Nawiązał do tradycji pisania o komunikacji miejskiej na mini albumie "Nazywam się". Nagrał piosenkę o stołecznych autobusach i tramwajach "System Transportu" (z gościnnym udziałem Earl Jacoba)

- Jestem warszawiakiem, patriotą lokalnym. Nawijam o trasie z Zacisza do ronda Babka – czyli to jest trasa 527. Nawijam o 182, który jedzie z metra Politechnika na przystanek pomnik Lotnika. To tylko 3 przystanki, w tym jeden "na żądanie". Nawijam też o trasie z ronda Starzyńskiego w kierunku Żerania Wschodniego – opowiada Don Diego, który w niewybrednych słowach w piosence śpiewa też o znanym pasażerom problemie: "jeśli marzysz by z Ochoty dostać się na Kocjana, to masz dość prz*******, bo dojazdu tam nie ma".

- To był wyraz mojej frustracji. Musiałem wielokrotnie dostać się na Kocjana, dokładnie przystanek "Kocjana Sądy". Dojeżdża tam jeden autobus z Ochoty. Jedzie się półtorej godziny - mówi Diego i dodaje, że na swoim albumie śpiewa w stylu ragamuffin. Cóż to takiego?

- To jest jamajski styl, coś jak reggae, ale bardziej "nawijane". Można powiedzieć, że coś pomiędzy śpiewanym reggae a rapem – tłumaczy Diego, który wydał album z okazji 13 urodzin składu Zjednoczenie Sound, w którym występuje razem z DJ Krzakiem i Pablopavo.

POSŁUCHAJ CAŁEJ PIOSENKI "SYSTEM TRANSPORTU". JAK WAM SIĘ PODOBA?

Inne piosenki Diego znajdziecie na jego stronie internetowej.

Diego Cichy Don "System Transportu"
Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl

By kupić całą płytę trzeba napisać do Diego.

band/r