Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

ZTM: sprawdziły się nasze rozwiązania

Warszawa

Lech Marcinczak /tvnwarszawa.plPoniedziałek bez placu Wileńskiego

Za nami pierwszy poranny szczyt po zmianach na pl. Wlieńskim. Jak przekonują przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, obyło się bez większych utrudnień.

- Od 6 rano dyżurowało 11 osób w 8 punktach. Po obserwacji ruchu dołożyliśmy jedną tablice informacyjną w al. Solidarności. Na razie nie planujemy zmian, ale będziemy obserwować ruch na Pradze – zapowiada Paweł Olek z Zarządu Transportu Miejskiego.

- Sprawdziły się nasze rozwiązania - podsumowuje.

"Wąskie gardło"

Nie oznacza to jednak, że nie było żadnych utrudnień. Wcześnie rano piesi mieli kłopot z płynnym pokonaniem przejścia między centrum handlowym a przystankami autobusowymi obok cerkwi. - Największa fala ludzi na placu Wileńskim pojawia się, gdy przyjeżdżają pociągi na dworzec Wileński oraz autobusy 805 z Marek - relacjonował rano Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Przedostanie się na drugą stronę pl. Wileńskiego nie ułatwiają także uliczni handlarze, którzy ustawili się w wąskim przejściu. CZYTAJ WIĘCEJ

Internauta proponuje objazd

Część z internautów narzeka z kolei na organizację ruchu komunikacji miejskiej.

"Autobusy przecież mogą skręcić z mostu w lewo w Jagiellońską (przystanek), później w prawo w Ratuszową, ulicą 11-go Listopada dojechać do Szwedzkiej i wyjechał na Radzymińską (mały objazd po prostu)" - proponuje na forum tvnwarszawa.pl jeden z pasażerów.

– Autobusy nie mogą skręcać z mostu Śląsko-Dąbrowskiego w ulicę Jagiellońską, ponieważ zablokowałoby to skrzyżowanie. Dlatego Z60 jedzie ulicą Sierakowskiego/ks. Kłopotowskiego i skręca w ul. Jagiellońską. 135 i Z60 dlatego jedzie przez pl. Hallera, gdyż na Ratuszowej autobusy skręcają w lewo z tego samego pasa jezdni co tramwaje. Przy oddzielnej sygnalizacji dla tramwajów i autobusów, z czego priorytet jest dla tramwajów puszczenie więcej autobusów przez ulicę Ratuszową zablokowałoby sprawny ruch tramwajowy na tym odcinku – odpowiada Paweł Olek.

517 co 15 minut

Wątpliwości internautów budzi też autobus 517. - Jedyny bezpośredni autobus z Targówka do centrum w godzinach szczytu nadal jeździ co 15 minut – skarży się e3.

- Autobus jeździ z taką samą częstotliwością jak dotychczas. Obserwujemy sytuację, jeżeli obłożenie będzie większe niż normalnie, pomyślimy o tym, by 517 jeździło częściej – obiecuje Olek.

Nie wszyscy jednak narzekają. - Mamy najlepszą komunikację w Polsce i jedną z najlepszych w Europie – twierdzi Krystian.

Zamknęli plac Wileński

- Autobus jeździ z taką samą częstotliwością jak dotychczas. Obserwujemy sytuację, jeżeli obłożenie będzie większe niż normalnie, pomyślimy o tym, by 517 jeździło częściej – obiecuje Olek.

Informatorzy i mapki

O tym, jak jeżdżą poszczególne i gdzie najlepiej się przesiąść przeczytamy nie tylko w internecie, lecz także na przystankach (pojawiły się tam specjalne informacje i schematy). Porad udzielają na miejscu informatorzy Zarządu Transportu Miejskiego.

Pomocna może być mapka rozmieszenia przystanków, którą ZTM umieścił na swojej stronie, na portalu społecznościowym Facebook. Oto ona:

SPRAWDŹ ROZKŁADY I CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH W ORGANIZACJI RUCHU

Jak funkcjonuje komunikacja miejska?
ZTM
Utrudnienia na Pradze
Ztm.waw.pl