Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

ZTM radzi: nie koduj "nowego" na "stary"

Warszawa

fot. TVN Warszawa

Zmiana taryfy biletowej komunikacji miejskiej może przysporzyć warszawiakom problemów. Dlatego Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega: "należy pamiętać, by bilet z nowej taryfy zakodować na karcie dopiero po tym, jak skończy się stary kontrakt. Inaczej stary zostanie skasowany".

16 sierpnia - wtedy ZTM wprowadzi w życie nową taryfę biletową. Ale jak to zwykle przy nowych sytuacjach bywa, może nie obyć się bez przykrych niespodzianek.

"Stary zostanie skasowany"

Chodzi o posiadaczy Warszawskiej Karty Miejskiej. Każdy, kto doładował lub jeszcze doładuje swoją WKM nie musi się martwić, że po podwyżce zakup straci ważność. - Będzie można z nich korzystać do końca ich terminu - tłumaczy Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Gorzej, jak ktoś postanowi zakodować nowy bilet, gdy stary nadal będzie aktywny. - Gdy po 16 sierpnia posiadacz aktywnego biletu długookresowego ze starej taryfy będzie chciał zakodować na swojej WKM kontrakt według nowego cennika, stary bilet zostanie skasowany - zaznacza Krajnow.

Z reklamacją

Urzędnicy tłumaczą, że stanie się tak, bo 16 sierpnia zmienią się także kody biletów. Ale przy okazji zaznaczają, że pasażer może się w razie czego zgłosić do któregoś z Puntków Obługi Pasażerów ZTM z reklamacją. - Odzyska pieniądze za niewykorzystaną część biletu bez potrącania opłaty manipulacyjnej - tłumaczy rzecznik.

Taki manewr będzie można wykonać w punktach przy stacji metra Centrum, Ratusz-Arsenał i przy ul. Żelaznej 61. - Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy pasażer zakoduje bilet tego samego rodzaju i typu. W przypadku zakodowania biletu innego rodzaju lub typu, pasażer nie będzie miał możliwości odzyskania niewykorzystanej części - tłumaczy Krajnow.

ZTM zapewnia, że pracownicy Punktów Obsługi Pasażerów będą informować o potencjalnym zagrożeniu. Ostrzeżenia będą pojawiały się też na ekranach biletomatów.

Ile zdrożeją?

Od 16 sierpnia sierpnia wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej. Za jednorazowy zamiast 2,80 zł zapłacimy 3,60 zł, za dobowy 12 zł, a 30-dniowy zdrożeje do 90 zł. Po 16 sierpnia za 30-dniowy bilet na okaziciela mamy zapłacić 180 zł (teraz 140 zł), za 90-dniowy za okaziciela 450 zł (teraz 360 zł). Popularny bilet 20-minutowy zdrożeje z 2 zł do 2,60 zł.

Zdrożeją też bilety obowiązujące w II strefie taryfowej: bilet jednorazowy z 4,20 zł do 5,60 zł, imienny 30-dniowy ze 116 zł do 156 zł, a imienny 90-dniowy z 290 zł do 370 zł.

Nieco niższe niż pierwotnie planowano będą podwyżki w 2014 roku. Przykładowo: za bilet jednorazowy zapłacimy 5,20 zł, 20-minutowy 3,80, a dwustrefowy 7,80 zł.

SPRAWDŹ, GDZIE KUPISZ BILETY ZARAZ PO PODWYŻCE

ran//mz