ZTM radzi, co zrobić ze starymi biletami

Warszawa

fot. ZTM

16 sierpnia zaczną obowiązywać nowe ceny biletów komunikacji miejskiej. Ze starych biletów krótko i długookresowych, w tym także tych wycofywanych z obiegu będzie można nadal korzystać, jednak pod jednym warunkiem – muszą zostać skasowane lub aktywowane przed podwyżką - przypomina ZTM.

Pasażerowie, którzy przed zmianą taryfy kupili oraz aktywowali lub skasowali bilety czasowe, krótkookresowe i długookresowe; w tym także likwidowane bilety: 30-dniowe na jedną linię, 7- i 14-dniowe oraz 90-minutowe, będą mogli z nich korzystać, aż do końca terminu ich ważności.

Kodowanie tuż przed terminem

Zakup kolejnego biletu, tego samego rodzaju i typu, przed wejściem w życie taryfy (podczas trwania ważności poprzedniego kontraktu), pozwoli na automatyczne przedłużenie terminu ważności biletu zakodowanego na WKM o kolejne 3, 7, 14, 30 a nawet 90 dni.

16 sierpnia nie będzie już można kasować i aktywować starych biletów jednorazowych i czasowych. Przy próbie posłużenia się np. nieważnym biletem kartonikowym na wyświetlaczach kasowników i w bramkach metra pojawi się napis – "poza dozwolonym terminem użycia". Bilety krótkookresowe, długookresowe i długookresowe na jedną linię pozostaną ważne do końca terminu ich ważności.

Zwrot bez opłat

Nieaktualne bilety kartonikowe, które nie zostały skasowane lub aktywowane, pasażerowie będą mogli oddawać we wszystkich Punktach Obsługi Pasażerów ZTM, przez 6 miesięcy od wejścia w życie nowej taryfy. Natomiast bilety zakodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej będzie można zwracać w punktach przy ul. Żelaznej i stacji metra Świętokrzyska, a w soboty dodatkowo w POP-ie na stacji metra Centrum. Za zwroty biletów nieskasowanych nie będzie pobierana opłata manipulacyjna.

Tradycyjnie, opłatę manipulacyjną w wysokości 20 proc. wartości nominalnej biletu (jednak nie więcej niż 50 zł) trzeba będzie zapłacić za zwrot biletów długookresowych, które zostały już aktywowane.

Wymieniać bilety można będzie tylko do 10 lutego 2012 roku.

Kolorowe bilety

Z nowymi cenami zacznie bowiązywać oficjalnie nowe logo ZTM i zupełnie nowe wzory miejskich biletów. Dotychczasowe, żółto-czerwone logo po dwóch dekadach zastąpił nowe, biało-czerwone. W opinii urzędników, będzie lepiej rozpoznawalne i bardziej odporne na zmiany "trendów dizajnerskich".

Zmieniają się także same bilety. Zobaczymy je w innych wersjach kolorystycznych: w ostrej zieleni, pomarańczu, błękicie czy fiolecie. Każdy rodzaj biletu ma mieć swój kolor, a ulgowy odróżni od normalnego biały pasek przy jednej krawędzi. Na biletach pojawią się też informacje w języku angielskim.

Gdyby to wszystko nie wystarczyło, o podwyżce przypominają jeszcze plakaty i informacje na ekranach LCD w autobusach i metrze oraz w pociągach SKM.

Jednorazowy za 3,60

Cena jednorazowego biletu wzrośnie z 2,80 zł do 3,60 zł, dobowego z 9 zł do 12 zł, a 30-dniowego z 78 zł do 90 zł, a 90-dniowego z 196 do 220 zł. Po 16 sierpnia za 30-dniowy bilet na okaziciela mamy zapłacić 180 zł (teraz 140 zł), za 90-dniowy za okaziciela 450 zł (teraz 360 zł). Popularny bilet 20-minutowy zdrożeje z 2 zł do 2,60 zł.

ztm,mjc//par