ZTM przypomina: Kartę Warszawiaka wyrobisz po Nowym Roku

Warszawa

tvnwarszawa.plKarta miejska z holgoramem

Warszawiacy zgodnie stali w kolejkach do POP-ów przed Nowym Rokiem, by wyrobić Kartę Warszawiaka. Jednak, jak przypomina Zaząd Transportu Miejskiego, można ją wyrobić i odebrać także po 1 stycznia.

- Nie ma ograniczeń czasowych na wyrobienie nowych kart oraz hologramów Karty Warszawiaka i Karty Młodego Warszawiaka - uspokaja Zarząd Transportu Miejskiego. Odbierać je można także teraz, po Nowym Roku.

Wystarczy, że zrobimy to przed wygaśnięciem biletów, które aktualnie posiadamy, bo z biletów zakodowanych i aktywowanych przed 1 stycznia 2014 r. można korzystać do końca terminu ich ważności.

To samo dotyczy składania wniosków o naklejenie hologramów. Nie trzeba tego robić teraz, kiedy zainteresowanie wyrobieniem Karty Warszawiaka i Karty Młodego Warszawiaka jest tak duże. Można je składać przed terminem wygaśnięcia zakodowanych biletów, z których aktualnie korzystamy.

Dla płacących podatki w stolicy

Karta Warszawiaka będzie obowiązywać w obu strefach biletowych, czyli będą mogli z niej korzystać ci, którzy mieszkają w stolicy, ale do pracy dojeżdżają pod Warszawę.

Karta jest wydawana osobom, które mieszkają i płacą podatek dochodowy PIT w Warszawie. Miejsce zameldowania, czyli adres w dowodzie osobistym, nie jest brane pod uwagę. Ma to zachęcić do płacenia podatków w stolicy osoby, które tu mieszkają, ale z urzędem skarbowym rozliczają się gdzie indziej. Ich liczbę ratusz szacuje na kilkaset tysięcy.

Dodatkowy punkt

Przed świętami Bożego Narodzenia Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił dodatkowy punkt, w którym można składać wnioski oraz odbierać hologramy do Karty Warszawiaka i Karty Młodego Warszawiaka.

Działa on przy północnym wejściu na stację metra Ratusz Arsenał i będzie funkcjonował do piątku w godz. 10.00-20.00. Mogą z niego korzystać osoby, które mają kartę miejską, bo tam nie można jej wyrobić.

Wyższe ceny biletów

Od stycznia 2014 r. bilet 30-dniowy kosztuje 110 zł, a w ramach Karty Warszawiaka - 98 zł; bilet 90-dniowy: 280 zł, a z kartą - 250 zł, czyli tyle samo, co przed podwyżką. W drugiej strefie biletowej: bilet 30-dniowy dla osób z kartą wynosi 196 zł (dla pozostałych 210 zł); bilet 90-dniowy - 482 zł (dla pozostałych 536 zł).

Tak wyglądała kolejka przed POP-em na stacji metro Centrum pod koniec 30 grudnia:

lata/ij/b

Kolejka przed POP-em
Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl