ZTM nie ma czasu na rozmowę o Karcie Warszawiaka

Warszawa

Internauci pytają o Kartę Warszawiaka, która od przyszłego roku ma uprawniać do tańszych przejazdów. O wątpliwościach czytelników tvnwarszawa.pl chcieliśmy porozmawiać z rzecznikiem ZTM. Ten nie znalazł czasu. Odesłał nas na stronę internetową Zarządu Transportu Miejskiego, która jednak nie wyjaśnia wszystkiego wprost.

- Trzeba tylko zadać sobie minimum trudu i poszukać! - odpisał nam Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. Wymówił się "urwaniem głowy".

Wbrew jego zapewnieniu, strona nie odpowiada na wszystkie pytania.

Chcieliśmy wyjaśnić między innymi wątpliwości dotyczące tego, kiedy będą kontrolowane hologramy Karty Warszawiaka (czy jest pole do nadużyć?), zakupu biletów przez internet, biletów naładowanych przed końcem roku, po starej cenie (internauci pytają, czy do końca ich ważności mogą jeździć bez hologramu), podawania numeru NIP przez obcokrajowców.

Czekamy na odpowiedzi.

MOŻNA JUŻ WYRABIAĆ KARTĘ WARSZAWIAKA - CZYTAJ WIĘCEJ.

Karta Warszawiaka i Karta Młodego Warszawiaka

Każdy, kto mieszka i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w Warszawie może otrzymać Kartę Warszawiaka, a dzieci osób rozliczających się w stołecznym urzędzie skarbowym - Kartę Młodego Warszawiaka. Karta Młodego Warszawiaka przysługuje dzieciom do ukończenia 20. roku życia lub studentom do ukończenia 26. roku życia.

Osoby płacące podatki w stolicy zapłacą mniej za bilety długookresowe. W przyszłym roku bilet 30-dniowy będzie kosztować 110 zł (obecnie 100 zł), a w ramach Karty Warszawiaka tylko 98 zł. Osoby korzystające z biletów 90-dniowych, z Kartą Warszawiaka nie odczują zmian w cenie – dalej będą jeździć za 250 zł, pozostali będą musieli zapłacić 280 zł.

Karta Warszawiaka ma obowiązywać w obu strefach biletowych, czyli będą mogli z niej korzystać ci, którzy mieszkają w stolicy, ale do pracy dojeżdżają pod Warszawę.

Dzieci, których rodzice rozliczają się z podatku dochodowego PIT w stołecznych urzędach skarbowych skorzystają z tańszych biletów komunikacji miejskiej ważnych w 1. strefie biletowej. Bilet 30-dniowy w ramach Karty Młodego Warszawiaka będzie kosztował 49 zł, dla pozostałych 55 zł. Koszt biletu 90-dniowego wyniesie 125 zł, pozostali zapłacą 15 zł więcej.