ZTM: koncepcja nowego Dworca Południowego do końca roku

ZTMDworzec Południowy

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje opinie, uwagi i pomysły dotyczące budowy Dworca Południowego na Mokotowie. Firma, która pracuje nad koncepcją węzła komunikacyjnego organizuje w tej sprawie konsultacje społeczne.

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał w kwietniu umowę na opracowanie koncepcji budowy Dworca Południowego z firmą Schuessler-Plan Inżynierzy. Koncepcja ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Wygodny i przyjazny

Plan zakłada, że nowa inwestycja będzie miejscem nie tylko dobrze zorganizowanym, lecz także przyjaznym dla pasażerów. "Punkt przesiadkowy w rejonie ulic Puławskiej, alei Wilanowskiej, stacji metra Wilanowska oraz ulicy Bukowińskiej ma być wygodnym dla pasażerów połączeniem metra, autobusów miejskich i dalekobieżnych oraz tramwajów. Będą tam także kawiarnie, restauracje, poczekalnie i Punkt Obsługi Pasażerów" - czytamy w komunikacie ZTM-u.

Wykonawca, firma Schuessler-Plan Inżynierzy, jest w trakcie przygotowywania analiz: funkcjonalnej, prawnej i ekonomicznej oraz kilku wariantów inwestycyjnych. Zaplanowano także spotkania informacyjne, podczas których mieszkańcy otrzymają szczegółowe informacje na temat inwestycji i będą mogli zgłosić swoje uwagi.

Spotkania odbędą się 18 oraz 19 grudnia między 16 i 20 w Szkole Podstawowej numer 33 przy Cieszyńskiej 8. Na godzinę 18 zaplanowano pokazanie prezentacji o projektowanym węźle komunikacyjnym.

Brudno i niebezpiecznie

Dworzec przy metrze Wilanowska jest jednym z największych węzłów przesiadkowych odwiedzanych codziennie przez setki pasażerów. Niestety obecnie nie stanowi reprezentacyjnej wizytówki miasta. Kwitnie tam nielegalny handel na dzikim bazarze, zamiast wyznaczonych chodników królują tak zwane "przedepty", a po ulewie cała okolica zamienia się w bajoro.

Jednak ZTM obiecuje, że dzięki nowej inwestycji ma się to zmienić. "Docelowo Dworzec Południowy stanie się nowoczesnym, wygodnym i w pełni funkcjonalnym węzłem przesiadkowym. Zapewni sprawną, bezpieczną i wygodną przesiadkę między metrem, autobusem 
i tramwajem" - pisał w kwietniu ZTM.

Tak wygląda teren przy metrze Wilanowska, gdzie powstać ma Dworzec Południowy.

[object Object]
Bałagan przy metrze WilanowskaLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Dw. Południowy będzie przebudowywany | Google Earth

mp/

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości