ZTM chwali się miliardem pasażerów

Warszawa

| Fakty TVNfot. Maciej Wężyk

Zarząd Transportu Miejskiego chwali się, że co roku z usług komunikacji w stolicy i okolicach korzysta miliard konsumentów. Jak udało im się to wyliczyć?

"Pasażerowie korzystający z usług Zarządu Transportu Miejskiego to – w pojęciu handlowym - konsumenci. Jest ich prawie miliard rocznie" - tak ZTM pochwalił się na swojej stronie internetowej z okazji Światowego Dnia Konsumenta.

Liczba oszałamia. Miliard? Tylu pasażerów wszystkie amerykańskie lotniska planują obsłużyć dopiero w 2023 roku. Czyżby stołeczny ZTM wyprzedził Stany Zjednoczone o 12 lat?

- Już teraz jesteśmy lepsi od Amerykanów - żartuje rzecznik ZTM, Igor Krajnow.

Szybko jednak okazuje się, że w tym przypadku kluczowe są trzy kwestie: kto liczy, co liczy i jak liczy.

Krajnow tłumaczy, że pod hasłem "miliard pasażów" nie kryje się wcale... liczba pasażerów, tylko przejazdów stołeczną komunikacją. Oprócz pasażerów metra czy autobusów, Zarząd Transportu Miejskiego liczy także, ile razy skorzystano z omnibusów konnych i letnich rejsów statkami wycieczkowymi czy promami.

Liczą na różne sposoby

- To tylko szacunki - zaznacza Krajnow. Wszystkie przejścia przez bramki w metrze są rejestrowane, ale systemy liczące pasażerów funkcjonują na razie tylko w niektórych autobusach. W szacunkach brane są więc pod uwagę także ilość sprzedanych biletów czy obserwacje kontrolerów nadzoru ruchu.

mz