Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Zrzucili autobus z mostu do Wisły. Finał rodem z Bollywood

Warszawa

fot. PAP film: TVN24Filmowcy z Indii w Warszawie

W poniedziałek przez kilka godzin trwały przygotowania do zrzucenia piętrowego pojazdu z mostu Gdańskiego do Wisły. To finałowa scena bollywoodzkiej produkcji "Kick", do której zdjęcia są właśnie kręcone w stolicy. Most Gdański przez cały dzień będzie wyłączony z ruchu. Komunikacja kursuje objazdami.

Pojazd wpadł do Wisły po godzinie 10.00. - Wszystko poszło według planu - relacjonuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl. - Autobus obrócił się o 360 stopni i wylądował na kołach. Można go dostrzec z brzegu - dodaje.

Po południu będzie wyławiany przez dźwigi, które wcześniej czekały na brzegu. W międzyczasie ekipa nagrywa w okolicy.

Autobus wpadł do Wisły
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Upadek autobusu z brzegu z zaciekawieniem oglądali nie tylko dziennikarze, lecz także spacerowicze.

Autobus zrzucili do Wisły | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Autobus zrzucili do Wisły | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Autobus zrzucili do Wisły | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Autobus zrzucili do Wisły | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Autobus zrzucili do Wisły | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Autobus zrzucili do Wisły | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Autobus zrzucili do Wisły | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Autobus zrzucili do Wisły | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Godziny przygotowań

W lany poniedziałek od wczesnych godzin porannych trwały przygotowania do nakręcenia tej widowiskowej sceny.

Jak mówiła po 8.00 Małgorzata Telmińska, reporterka TVN24, w nagranie ujęcia zaangażowanych jest około siedemdziesiąt osób z ekipy hinduskiej i ponad setka z ekipy polskiej.

Finał bez dubla

Wszystko trzeba było dopiąć na ostatni guzik, gdyż filmowcy mieli tylko jedną próbę.

- To jest scena finalna filmu, w której zagra dwóch aktorów. Jeden za kierownicą, drugi wybiega przed autobus i strzela do niego. Pojazd przez barierkę wpada do Wisły - opisywał jeden z polskich filmowców.

- Cała akcja toczy się na moście od strony Śródmieścia. W scenie weźmie udział autobus double decker, który mogliśmy już oglądać na ulicach Warszawy - relacjonował po 7.00 Węgrzynowicz.

- Zostanie napędzony specjalnym systemem, który jest używany do tego typu ujęć - dodał.

Przygotowania do ważnej sceny
fot. tvnwarszawa.pl / film: TVN24

Autobus "wypatroszony"

Wcześniej pojazd został pozbawiony silnika, usunięto z niego także wszystkie płyny eksploatacyjne.

Członek ekipy filmowej, odpowiedzialny za akcję Stefan Richter, opowiadał o przygotowaniach: - Usunęliśmy styropianowy dach, który mógłby przedostać się do rzeki. Przednia, szklana szyba została wyjęta i zastąpiona materiałem z pleksiglasu. Jesteśmy profesjonalnie przygotowani, żeby nie zanieczyścić rzeki - podkreślił. Te prace trwały cztery dni. Zajęła się tym ekipa specjalistów i kaskaderów z Niemiec, która wiele tego typu scen ma już za sobą.

W środku autobusu umieszczono manekina i kamery.

Na miejsce akcji przypłynął patrol policji rzecznej. Była także straż pożarna.

Rozcięli barierki mostu

Przed rozpoczęciem zdjęć rozcięto barierki na moście. Zastąpiono je atrapami, które zostały w łatwy sposób przerwane przez autobus.

Jak zapewnił rzecznik Zarządu Dróg Miejskich, Adam Sobieraj, barierki na moście mają zostać odtworzone do końca tygodnia. Na razie to miejsce zostanie tymczasowo naprawione i oznakowane. Fakturę za naprawy dostanie producent filmu. Na razie nie wiadomo, na jaką kwotę będzie opiewać.

Gwiazda z Bollywood

- Przed bollywoodzką ekipą jeszcze sześć dni zdjęciowych i wtedy, w roli głównej na stołecznych drogach, pojawi się sam Salman Khan, bollywoodzki gwiazdor - przekazała reporterka TVN24.

Jak dodała, filmowcy sobie chwalą plan w Warszawie, narzekają tylko, że jest tu bardzo zimno.

Przygotowania do finalnej sceny filmu
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Zamknięty most, autobusy na objazdy

Jak informuje urząd miasta, na czas pracy filmowców, most został wyłączony z ruchu. Linie autobusowe 227, 500, N12 i N62 zostały skierowane na trasy objazdowe przez most Śląsko-Dąbrowski.

W godz. 7.00-19.00 może dojść również do krótkotrwałego wstrzymania ruchu tramwajowego w kierunku Śródmieścia.

O to szczegóły zmian:

Autobusy linii 227 jadące w kierunku pętli "Bródno–Podgrodzie" skręcają z pl. Bankowego w al. Solidarności, a następnie kursują ulicami: Sierakowskiego, Kłopotowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim i Wybrzeżem Helskim do ul. Starzyńskiego i wracają na swoją trasę. Natomiast jadące w kierunku pętli "Dworzec Centralny" dojeżdżają do ronda Starzyńskiego, skręcają w ul. Jagiellońską, a następnie al. Solidarności do pl. Bankowego i dalej swoją stałą trasą.

Autobusy linii 500 w kierunku pętli "Rondo Radosława" kursują ul. Jagiellońską i al. Solidarności do przystanku "Metro Ratusz Arsenał 06", a w kierunku "Bródno-Podgrodzie" zabierają pasażerów z przystanku "Metro Ratusz Arsenał 55" i jadą ulicami Sierakowskiego, Kłopotowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim i Wybrzeżem Helskim do ul. Starzyńskiego, po czym wracają na swoją trasę.

Linie nocne N12 i N62 w kierunku pętli "Targówek/Os. Niepodległości" jeżdżą al. Solidarności, a następnie ulicami Sierakowskiego, Kłopotowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim i Wybrzeżem Helskim do ul. Starzyńskiego. Natomiast w kierunku pętli "Dw. Centralny" - ul. Jagiellońską i al. Solidarności.

Filmowcy na moście Gdańskim | Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Filmowcy przy moście Gdańskim | Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Dźwigi stoją na brzegu | Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Historia pełna miłości, z Warszawą w tle

Ekipa z Indii od kilkunastu dni kręci zdjęcia do filmu "Kick". To pełna widowiskowych akcji i pościgów historia trojga ludzi z przeszłością, których losy krzyżują się w Warszawie. Bohaterowie to Shaina - piękna i inteligentna psychiatra, Devi alias Devil - niedojrzały emocjonalnie złodziej oraz ścigający go ambitny i przenikliwy Himanshu.

Reżyserem i producentem jest znany w indyjskim przemyśle filmowym Sajid Nadiadwala. W obsadzie jest bollywoodzka gwiazda Salman Khan. Indyjscy filmowcy kręcili też m.in. scenę kaskaderską na Pałacu Kultury i ujęcia na moście Poniatowskiego.

Jak powiedział 18 kwietnia Tomasz Kunert z wydziału prasowego ratusza, na zamknięciu ruchu na moście i na innych ulicach, gdzie wcześniej były kręcone zdjęcia do bollywoodzkiego filmu, Warszawa zarobi 75 tys. zł.

Stefan Richter przekazał z kolei, że Warszawa rzadko pojawia się w filmach, więc będzie czymś nowym dla kinowej publiczności.

- To sprawiło, że została wybrana - zaznaczył.

Sceny z autobusem double decker kręcone były także na pięknej.

Bollywood na Pięknej
TVN24

su/PAP//mz