Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Zrzucają się na "Odbudowę Warszawy"

Warszawa

materiały autorów projektuTwórcy gry proszą o wsparcie

Plansza, na której będą wznosić się budynki odbudowywanej stolicy oraz aplikacja, która przedstawi gotowy efekt w 3D - tak ma wyglądać gra "Odbudowa Warszawy 1945-1980", która w sklepach ukaże się pod koniec września. Jej twórcom udało się zebrać potrzebne fundusze.

Ponad pół wieku temu architekci stanęli przed niezwykłym zadaniem odbudowy miasta, które wojna nieomal starła z powierzchni ziemi. Teraz każdy będzie mógł sprawdzić, czy z tego zadania uda mu się wywiązać lepiej. Niebawem do sklepów trafik gra o odbudowie miasta. Na czym będzie polegała?

Na planszy i na smartfonie

Gra będzie planszówką. Karty z zadaniami i drewniane modele budynków będą prowadzić graczy przez kolejne etapy odbudowy miasta. Oczywiście w XXI wieku gra nie może obyć się bez technologii - dzięki aplikacji na smartfony gracze będą mogli tworzyć trójwymiarowe wizualizacje swojej wersji powojennej Warszawy.

W zaawansowanym wariancie "Odbudowy" będzie chodziło o to, by optymalnie wykorzystać zasoby, zdobyć potrzebne do budowy surowce i postawić na planszy wybrane obiekty (budynki, mosty, metro). - Gracz, który zbuduje najwięcej i najlepiej zagospodaruje zdobyte surowce, czyli gruz, beton i fundusze, zostanie zwycięzcą - tłumaczy Michał Sieńko, współzałożyciel Fabryki Gier Historycznych, która wydaje grę.

Dostępny jest też wariant "rodzinny". Tam gracze również stawiają Warszawę od zera, ale jest to prostsze i nadaje się do zabawy z najmłodszymi. Tu nie ma surowców, a uczestnicy zbierają punkty za dobre ustawienie wybranych obiektów.

Na planszy trzeba stawiać budowle
materiały autorów projektu

Jak podkreśla Sieńko, autorom chodziło o to, by połączyć satysfakcję z grania z edukacją historyczną. W grze zawarto dużo informacji o całym procesie. - Warszawa jest ewenementem na skalę światową, powstawała siłą całego narodu praktycznie od zera. Autorów ten temat interesuje wyjątkowo - tłumaczy.

Może być jeszcze ciekawsza

Zbiórka na realizację ich pomysłu toczy się w internecie. Udało się już zebrać kwotę niezbędną do realizacji najprostszej wersji, ale gra może być jeszcze fajniejsza. Wszystko zależy od tego, ile uda się zebrać do 21 kwietnia. W wersji maksymalnej będzie więcej wyrzeźbionych budynków, a w aplikacji - większy wybór wizualizacji.

Część budynków będzie miała lepszy kształt
materiały autorów projektu

Projekt można wspierać na stronie internetowej. Przy małej kwocie można liczyć na drobny upominek od twórców - przy większej na samą grę.

Gra w sklepach pojawi się na przełomie września i października.

Twórców można wspierać kupując specjalne "cegiełki"
materiały autorów projektu

ep/r