Zrywają murawę na Narodowym

Warszawa

Błękitny 24Zrywają murawę na Narodowym

Choć ma dopiero trzy miesiące i rozegrano na niej zaledwie trzy mecze, zdaniem UEFA, nie nadaje się do rozgrywania meczów na Euro 2012. Na Stadionie Narodowym ruszyła właśnie wymiana murawy. Stara trawa miała trafić do małego klubu z Radości, ale ostatecznie tak się nie stanie.

We wtorek pracownicy firmy odpowiedzialnej za utrzymanie murawy rozpoczęli jej zwijanie. Belki zrolowanej trawy miały trafić do klubu sportowego PKS Radość.

Radość obeszła sie smakiem

- Temat nie wypalił. Nie udało się ściągnąć trawy w taki sposób, aby dała się ona ułożyć na naszym boisku. Nasze tiry czekały przy Narodowym, jednak nie zostały załadowane. Trawa się rwała i nie dało się jej zrolować, aby umieścić na europaletach – powiedział tvnwarszawa.pl Piotr Wąsowski, prezes PKS Radość.

Jak dodał, wszystko było przygotowane na przyjęcie murawy. - Wielka szkoda, bo wszyscy tutaj bardzo czekali na tę trawę – podsumował. Klub wydał co najmniej kilka tysięcy złotych na przejęcie murawy.

Narodowe Centrum Sportu, które zgodziło się na taką operację, nie widzi problemu, w tym, że nie doszła do skutku. - Część murawy, która zostanie zdjęta, przeznaczona będzie do wykorzystania w otoczeniu stadionu – jesteśmy jedyny stadionem, na którym część murawy będzie odzyskana. Trawa, by być przeniesioną na inne boisko, musiałaby być zwijana ręcznie, a na to nie pozwala harmonogram prac - informuje Dariua Kulińska, rzeczniczka NCS.

Trawa za pół miliona

Nowa murawa dla Narodowego trafi do Warszawy w nocy ze środy na czwartek. Nowa, zrolowana i ważąca 616 ton, przyjdzie z Holandii na 28 ciężarówkach. Jej układanie potrwa trzy dni.

Położenie nowej murawy będzie kosztować 455 tysięcy złotych. Prawie dwa razy tyle, bo 800 tysięcy złotych będzie kosztowało jej utrzymanie do zakończenie Euro – strzyżenie, doświetlanie specjalnymi lampami i nawadnianie. Te zabiegi są wymuszone przez konstrukcję Stadionu Narodowego, która nie zapewnia odpowiedniego nasłonecznienia i cyrkulacji powietrza dla roślin.

Boisko z donic

Jednak pielęgnacja nowej trawy potrwa krótko. Po Euro znów zostanie ona zerwana, a w jej miejsca ma powstać murawa panelowa. W skrócie oznacza to, że boisko będzie złożone z wielkich donic, które w czasie między imprezami będą wyjeżdżały poza obiekt. Na błoniach stadionu trawa będzie miała lepsze warunki do rozwoju.

Dokładnie 8 czerwca na Stadionie Narodowym rozegrany zostanie mecz otwarcia Euro 2012. O godz. 18 Polska zmierzy się z reprezentacją Grecji.

mjc/bako