Zrównają z ziemią apartamentowce? Rozpatrzono skargę mieszkańców

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plBloki przy ulicy Leszczyny

Po skardze mieszkańców Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego przyjrzał się decyzji o rozbiórce dwóch apartamentowców w parku Pod Skocznią. Sprawę jednego z nich umorzył, w drugiej poprosił ratusz o dodatkowe informacje.

Chodzi o dwa wielorodzinne budynki, które znajdują się przy ulicy Leszczyny pod adresami 4 i 10. W listopadzie ubiegłego roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję o ich rozbiórce, bo jego zdaniem powstały niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego.

Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa, do której należą apartamentowce, odwołała się od tej decyzji do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. WINB sprawie się przyjrzał.

Umorzone postępowanie

- Jeżeli chodzi o budynek przy ulicy Leszczyny 4, to PINB wznowił postępowanie w tej sprawie na wniosek prokuratury i zdecydował o rozbiórce budynku. My decyzję powiatowego inspektora uchyliliśmy i umorzyliśmy postępowanie, bo uznaliśmy, że nie było podstaw do jego wznowienia - mówi tvnwarszawa.pl Jaromir Grabowski, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

I dodaje, że teraz na decyzję WINB, prokuratura może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Sprawdzą plan

A co z budynkiem przy ulicy Leszczyny 10? – W tej sprawie wystąpiliśmy do miasta o interpretację zgodności tej inwestycji z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chcemy doprecyzować, czy plan rzeczywiści wyklucza możliwość zachowania takiej zabudowy – zaznacza Grabowski. – Sprawa jest w toku. Czekamy na stanowisko miasta – dodaje.

Te postanowienia oznaczają, że jeden z apartamentowców jest bliżej uratowania. Sprawa drugiego będzie zależeć z kolei od dokumentów ratusza.

JAK JUŻ PISALIŚMY, NAWET JEŻELI WINB OSTATECZNIE ZDECYDUJE O ROZBIÓRCE, TO SPRAWA MOŻE CIĄGNĄĆ SIĘ LATAMI, ZANIM DO NIEJ RZECZYWIŚCIE DOJDZIE.

Apartamentowcom przy Leszczyny grozi rozbiórka
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

ran/b