Zrobili teledysk do powstańczej piosenki

Warszawa

Narodowe Centrum Kultury"Warszawskie dzieci"

Powstał teledysk do powstańczej piosenki "Warszawskie dzieci" w interpretacji słoweńskiego zespołu Laibach. Płytę z tym i dwoma innymi utworami wydało właśnie Narodowe Centrum Kultury z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Teledysk do utworu "Warszawskie dzieci"wyreżyserował Karol Wasilewski we współpracy z Markiem Horodniczym z NCK. W klipie wykorzystano również fragmenty filmu Jana Komasy "Miasto '44".

Najnowszy minialbum grupy Laibach zawiera trzy utwory: własną wersję powstańczej pieśni "Warszawskie dzieci", a także utwory "Zog Nit Keyn Mol" oraz "Mach Dir Nichts Daraus".

70. rocznica Powstania Warszawskiego

Płytę "1 VIII 1944. Warszawa", której wydawcą jest Narodowe Centrum Kultury, przygotowano z okazji obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Za projekt zapłaciło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

24 października materiał z tej mini płyty zespół zagra też podczas koncertu w ramach 6. Festiwalu Soundedit'14 w łódzkim klubie Wytwórnia.

Gwiazda alternatywy z Lublany

Zespół Laibach powstał w 1980 roku w przemysłowej miejscowości Trbovlje. Jego nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy Lublany. Twórczość i publiczne występy formacji od samego początku wzbudzały kontrowersje i narażały muzyków na szykany ze strony władz ówczesnej Jugosławii.

W połowie lat 80. zespół nawiązał kontakt z wytwórnią Cherry Red i zaczęło być o nim głośno. Jednak dopiero kontrakt ze słynną firmą Mute Records, w której nagrywali m.in. Nick Cave, Depeche Mode czy Yazoo, doprowadził do uznania Laibacha za alternatywną gwiazdę światowego formatu.

W sferze popkultury zespół zasłynął coverami słynnych utworów z list przebojów. Najbardziej znane to m.in. "Life Is Life" zespołu Opus, "Symphaty For The Devil" Rolling Stonesów czy "Across The Universe" The Beatles.

10 lat Muzeum Powstania Warszawskiego:

Spot na jubileusz muzeum
| MPW

jsy/PAP/b