Zrobili buspas przed ratuszem. Prawdziwego chcą na Puławskiej

Warszawa

Apel podpisało ponad 1100 osóbMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Antysmogowi aktywiści wręczyli władzom miasta apel o wytyczenie buspasa na ulicy Puławskiej. Petycję w tej sprawie podpisało ponad 1100 osób. Wręczeniu towarzyszył happening zorganizowany przed stołecznym ratuszem.

Działacze Warszawskiego Alarmu Smogowego oraz organizacji Warszawa Bez Smogu zebrali się na placu Bankowym, żeby pokazać urzędnikom, jak proste jest wytyczenie buspasa. W swoje ręce wzięli wałek i namalowali fragment na chodniku przed ratuszem.

- Wystarczą dobre chęci i przysłowiowy kubeł z farbą, żeby taki buspas wyznaczyć. Jest gotowy, wystarczy go przenieść na ulicę Puławską. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że uprzywilejowując komunikację miejską poprawiamy jakość powietrza w Warszawie - powiedział Konrad Marczyński z WAS.

Według zebranych, to komunikacja samochodowa odpowiada za większość zanieczyszczeń powietrza na terenie Warszawy.

- Uważamy że ratusz powinien wreszcie zacząć stawiać na komunikację zbiorową. Codziennie obszar Warszawy przekracza ponad milion samochodów. To jest 2,5 krotny wzrost w ciągu ostatnich ośmiu lat. Uważamy że taka sytuacja nie może mieć dalej miejsca - stwierdziła Emilia Piotrowska, również przedstawicielka WAS.

Ponad 1100 podpisów

Po happeningu, aktywiści udali się do stołecznego ratusza aby przekazać urzędnikom petycję podpisaną przez ponad 1100 osób.

- Dzisiaj składamy apel aby na ulicy Puławskiej utworzono jak najszybciej buspas, którym będzie można przewieźć mieszkańców z południa miasta do Śródmieścia - dodała Piotrowska.

Aktywiści podkreślają, że chcieli zwrócić uwagę na brak buspasów w całym mieście. Jak twierdzą, ratusz powinien postawić na komunikację zbiorową. To według nich zmniejszyłoby liczbę samochodów i spalin w stolicy.

md/r