Zostaw samochód w garażu, dziś komunikacja za darmo

Warszawa

TVN24Dzień bez samochodu

W sobotę pasażerowie autobusów, tramwajów, metra i pociągów podmiejskich nie muszą mieć biletów. Warszawa po raz siódmy będzie obchodzić Europejski Dzień bez Samochodu. Decyzję o darmowym przejeździe podjęła Rady Warszawy. Podróżujący nie będą musieli kasować biletów w autobusach, tramwajach i metrze, gdzie bramki zostaną otwarte.

Biletów nie trzeba też będzie mieć w pociągach Szybkich Kolei Miejskich, Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Kolei Mazowieckich.

Podróż bez biletu będzie obejmować i pierwszą, i drugą strefę biletową. - Będzie można również korzystać z parkingów Parkuj i Jedź. To zachęta dla wszystkich zmotoryzowanych, by przesiedli się z samochodów do komunikacji miejskiej - poinformowała PAP Magdalena Potocka z zespołu prasowego Zarządu Transportu Miejskiego.

Nie tylko dla właścicieli aut

W tym roku po raz pierwszy z obowiązku kasowania biletów zwolnieni są wszyscy użytkownicy komunikacji miejskiej.

W poprzednich latach dotyczyło to jedynie posiadaczy ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu. Światowa kampaniaEuropejski dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania ekologiczna obchodzona 22 września i wieńcząca Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tego dnia centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego.

Celem kampanii jest m.in. zwrócenie uwagi na politykę zrównoważonego transportu, promocję transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest możliwe. Kampania ma też wpływać na polepszenie jakoci życia w mieście - zmniejszanie hałasu i zanieczyszczenia powietrza.

PAP//b/roody