Zostaw samochód w domu. We wtorek komunikacja za darmo

Warszawa

ZTMWe wtorek pojedź komunikacją

We wtorek zostaw samochód w domu i do pracy pojedź komunikacją miejską. Tego dnia podróż będzie darmowa. Wszystko w związku z Europejskim Dniem bez Samochodu.

- 22 września nie trzeba będzie kasować biletów w metrze, autobusach, tramwajach, pociągach SKM oraz pociągach WKD i KM (na terenie obowiązywania „Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD”) oraz płacić za pozostawienie samochodu na parkingach P+R - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Od 16 do 22 września odbywa się 14 edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W tym czasie promowana jest komunikacja miejska, parkingu Park and Ride, jazda na rowerze. - Zwracana jest także uwaga na negatywne konsekwencje używania samochodu, jako indywidualnego środka transportu, szczególnie w centrum miasta - napisano w komunikacie.

Europejski Dzień bez Samochodu jest zwieńczeniem tego tygodnia.

Komunikacja lepsza od samochodu

Jak przekonują urzędnicy, z transportu publicznego warto korzystać, bo jest bardziej przyjazny środowisku. - Jak wynika z badań, samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę natomiast autobus, którym jedzie średnio 80 osób – tylko 11 g/km na osobę. Pojazdy komunikacji szynowej w ogóle nie emitują dwutlenku węgla - informują.

Tak świętowano dwa lata temu:

Relacja z pierwszego dnia święta komunikacji
Marcin Gula/ tvnwarszawa.pl

su