Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Zostaniemy bez pracy i środków na utrzymanie rodzin"

Warszawa

Lech Marcinczak/tvnwarszawa.plProtest kupców

Kilkadziesiąt osób protestowało przeciwko drastycznej podwyżce stawki czynszu w pawilonach w podziemiach przy Dworcu Centralnym. - Niektórzy będą musieli płacić prawie 500 proc. więcej niż dotychczas - żali się Halina Bujanowska, która reprezentuje kupców.

W podziemiach przy dworcu znajduje się ponad 150 lokali. Znajdują się tam m.in.: bary, sklepy spożywcze, księgarnie czy kioski. Miejscem, w którym znajdują się pawilony zarządza spółka Warszawskie Przejścia Podziemne.

W czerwcu skończyła się umowa na dzierżawę przejść. Była ona podpisana 20 lat temu, jeszcze przez ówczesnego wojewodę warszawskiego.

- Nie mogliśmy jednak przyjąć takiej formy, jaką przyjął wojewoda, bowiem zmieniły się zapisy ustawowe. W tej chwili wydaje się zezwolenia na zajęcie pasa drogi pod inne cele niż związane z funkcją drogi - informuje Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Obecnie zgoda została udzielona na trzy lata.

Miliony do miejskiej kasy

Przez ten czas do miejskiej kasy wpłynie 7 mln złotych. - Spółka będzie zarządzać podziemiem na bieżąco, czyli będzie je konserwować, sprzątać, zapewni ochronę - wyjaśnia Sobieraj.

Zarządca terenu pozostanie ten sam, ale dla kupców zmienią się stawki czynszu. Cena wynajmu powierzchni za jeden metr kwadratowy wzrośnie nawet o kilkaset procent.

- Właścicielom lokali wyznaczono nowy, olbrzymi czynsz. Za metr kwadratowy muszą płacić 500-600 zł miesięcznie. To kilka razy więcej, niż koszt wynajmu biurowców w Śródmieściu Warszawy - oburza się Bujanowska.

Dla wielu kupców oznacza to podwyżkę nawet o kilkanaście tysięcy złotych. - Możemy zostać bez pracy i środków na utrzymanie naszych rodzin - żali się Iza Mackiewicz, która pracuje w sklepie mięsnym.

- Zarządca wyłączył nam prąd, wejścia do pawilonów blokuje metalowymi sztabami uniemożliwiając korzystanie z nich dotychczasowym posiadaczom. To przestępstwo - denerwuje się Bujanowska. Kupcy zapewniają, że się nie poddadzą i będą walczyć do końca. Założyli stowarzyszenie Kupców Warszawa-Śródmieście. Planują sprawę skierować do sądu.

Spółka nie komentuje sprawy

O komentarz poprosiliśmy prezesa spółki WPP Wojciecha Kłosińskiego. Jego sekretarka zapewniała, że po spotkaniach oddzwoni. Do teraz jednak tego nie zrobił.

bf/par