Zostań gwiazdą na niebie Kopernika

Warszawa

| EPA/ANDRII NESTERENKO/PAPfot

Masz czas w środowy wieczór? Wykorzystaj go i zostań prawdziwą gwiazdą. Każdy, kto tego dnia przyjdzie na plac Zamkowy, będzie mógł współtworzyć żywą mapę nieba.

- Po zajęciu odpowiednich pozycji, wszyscy ochotnicy zapalą latarki. Obserwowani z góry utworzą obraz rozgwieżdżonego nieba identyczny z tym, jaki towarzyszyć nam będzie nadchodzącej nocy -opowiada PAP Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik, organizatora akcji.

Na stworzonej w ten sposób mapie znajdzie się 140 gwiazd, takich jak Altair, Denebola czy Spika. Stworzą one konstelacje charakterystyczne dla obrazu wiosennego nieba. Odnajdziemy wśród nich Lwa, Pannę oraz wschodzący Trójkąt Letni. Inna grupa osób utworzy gwiezdne tło w postaci Drogi Mlecznej. Znajdzie się również miejsce dla Saturna, jednej z planet widocznych na naszym niebie.

Gdzie i kiedy?

Osoby, które chcą wziąć udział w akcji, powinny przyjść na plac Zamkowy (między Kolumną Zygmunta a kościołem św. Anny) o godzinie 20.30. Nie trzeba nawet mieć ze sobą własnej latarki, organizatorzy będą je rozdawać. Ale za to nie zapomnijcie telefonów komórkowych. Te mają stworzyć Drogę Mleczną.

Promują planterium

Środowe przedsięwzięcie jest częścią kampanii przed otwarciem planetarium "Niebo Kopernika" w CNK, które odbędzie się 19 czerwca. Pięć osób ze wszystkich biorących udział w akcji otrzyma podwójne zaproszenia na to otwarcie.

W planetarium znajdzie się m.in. nowoczesny projektor gwiazdowy, dzięki któremu będzie można oglądać nawet 20 milionów gwiazd. Sporą atrakcją będą także projekcje filmów popularnonaukowych, bo dzięki zainstalowanemu wewnątrz kopuły ekranowi sferycznemu widzowie odniosą wrażenie zanurzenia w obserwowanym świecie. CNK chce też organizować w planetarium koncerty muzyki klasycznej i popularnej.

Z badań przeprowadzonych przed i po otwarciu CNK, wynika, że planetarium jest najbardziej oczekiwaną atrakcją Centrum. 70-75 proc. badanych właśnie planetarium wskazało jako główną atrakcję placówki.

aq/js/ec