Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Zostań dawcą szpiku w kilka minut

Warszawa

| Fakty TVNTVN Warszawa

Krajowy rejestr dawców szpiku liczy 20 tysięcy osób, a potrzeba pięć razy tyle – alarmują lekarze. W szpitalu na Szaserów w kilka minut można zostać potencjalnym dawcą. Przekonała się o tym reporterka TVN Warszawa.

Ministerstwo Zdrowia na transplantologię chce w tym roku przeznaczyć 45 milionów złotych, a jedno z głównych założeń to tworzenie ośrodków dawców szpiku. Pierwszy taki ośrodek już działa w szpitalu przy Szaserów.

Wojskowy Instytut Medyczny był pierwszym, który spełnił wyśrubowane normy. Oznacza to, że każdy dawca może liczyć tu na kompleksową opiekę i dokładne informacje. Akcji promocyjnych też nie zabraknie bo niestety z dawcami w Polsce wciąż jest krucho

- W tej chwili w kraju jest zarejestrowanych 20 tysięcy osób. Natomiast, żeby znaleźć potencjalnego dawcę dla jednego pacjenta potrzebujemy około 100 000 tysięcy dawców zarejestrowanych w systemie – wyjaśnia Piotr Dąbrowicki, rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego.

Zostań dawcą w kilka minut

Co zrobić, żeby zwiększyć bazę dawców? Jak przekonują lekarze to nic trudnego. Rejestracja na dawcę szpiku trwa chwilę i jest bezbolesna.

Przekonała się o tym reporterka TVN Warszawa Małgorzata Walczak. Na początek do wypełnienia dostajemy krótki kwestionariusz, potem czeka nas wywiad z lekarzem. Później dwa badania: ciśnienie i tętno. Na sam koniec pobierana jest krew. Wszystko trwa kilka minut.

Po zbadaniu próbki, informacje o naszym antygenie HLA trafią do bazy potencjalnych dawców, ale wcale nie musi to oznaczać, że kiedy znajdzie się chory potrzebujący naszego szpiku, trafimy na stół operacyjny.

- W dzisiejszych czasach większość pobrań komórek krwiotwórczych odbywa się przy pomocy wkucia dwóch igieł do żył obwodowych – tłumaczy Piotr Rzepecki z ośrodka przeszczepiania szpiku Wojskowego Instytutu Medycznego.

Małgorzata Walczakbf/par