Zoo żegna żyrafę Largo: odszedł "ojciec wszystkich dzieci"

Warszawa

Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.plZOO: Liczymy na to, że znajdziemy następcę Largo

Largo, 17-letni samiec żyrafy z warszawskiego zoo, odszedł w środę. Pozostawił po sobie 3 "wdowy", które będą czekać na nowego partnera.

- Largo urodził się w łódzkim zoo, a ponieważ miał dobre geny, trafił do Warszawy, gdzie miał być ojcem wszystkich dzieci - mówi Ryszard Topola ze stołecznego ogrodu zoologicznego.

Dziś w zoo pozostały trzy około 20-letnie samice, z których jedna jest w ciąży. Ogród zastanawia się nad wystąpieniem do koordynatora programu hodowlanego, którym objęte są żyrafy, o przekazanie do Warszawy kilku młodych zwierząt.

Koordynator, który odpowiada za program w całej Europie, przebywa w Gelsenkirchen i ma do rozpatrzenia wiele wniosków. Nowa żyrafa może pojawić się więc w Warszawie nieprędko.

Potomek Largo w drodze na świat

Jedna z samic jest w ciąży. Ta u żyraf trwa jednak stosunkowo długo - 15 miesięcy. Zwierzę powinno więc pojawić się na świecie pod koniec 2015 roku. Będzie to potomek Largo.

Zoo nie zamierza jednak rezygnować z wystąpienia o dostarczenie im żyraf z innych ogrodów. - Przez szereg lat to nasze zoo rozmnażało żyrafy, a przychówki trafiały do innych kolekcji. Przyszła pora, żeby to do nas trafiła jakaś młoda grupa, która przez kilkanaście lat będzie cieszyć oczy warszawian - mówi Ryszard Topola.

ep/r