Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Zoo otwiera się na niewidomych. Przewodnik w Braille'u i zajęcia

Warszawa

warszawskie zooPrzewodnik dla niewidomych

Warszawskie zoo jako pierwsze w Polsce przygotowało przewodnik w alfabecie Braille'a. Wkrótce w ogrodzie odbędą się też zajęcia edukacyjne dla niewidomych i niedowidzących.

"Jesteśmy pierwszym ogrodem zoologicznym w Polsce, a może nawet w Europie, który przygotował przewodnik po zoo w alfabecie Braille'a" – pochwalił się warszawski ogród.

164 strony

Przewodnik liczy 164 stron i zawiera informacje oraz ciekawostki o zwierzętach, co oznacza, że ma dokładnie taką samą treść, jak ta, która znalazła się w tradycyjnym, drukowanym przewodniku.

"Pomysł zrodził się w 2018 roku i był konsekwencją istnienia na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego specjalnej ścieżki edukacyjnej dla osób niewidomych i niedowidzących" – czytamy na stronie ogrodu.

Ścieżka składa się z 11 rzeźb z brązu przedstawiających zwierzęta wraz z tabliczkami opisowymi w alfabecie Braille'a oraz dwóch tablic dźwiękowych z planem całego zoo. Rzeźby są rozmieszczone w okolicy wybiegów zwierząt, które przedstawiają.

Zajęcia dla niewidomych

Ponadto w kwietniu dział dydaktyczny zoo planuje cykl zajęć edukacyjnych dla niewidomych i słabowidzących.

Zajęcia odbędą się popołudniu, będzie można się na nie zapisać w dziale dydaktycznym: 22 619 40 41 w. 179 lub 22 619 56 28.

Jak zapowiada ogród, w programie przewidziano spacer wzdłuż ścieżki dla niewidomych zawierającej rzeźby z brązu (niedźwiedź polarny, sowa, pingwin, tukan, goryl, słoń, nosorożec, krokodyl, żyrafa, tygrys, lew, rekin), a następnie – w drugiej części zajęć - wizytę w sali edukacyjnej, gdzie będzie możliwość bezpośredniego kontaktu z wężem, jaszczurką, kilkoma gatunkami bezkręgowców (patyczaki, straszyki, wije lub ślimaki) oraz spotkania z gadającą papugą.

Osoby z każdym stopniem niepełnosprawności wraz z opiekunem mają prawo do nieodpłatnego wstępu do Warszawskiego zoo przez cały rok.

Zobacz też osiemnastkę słonia Leona:

18. urodziny słonia LeonaTVN24
wideo 2/5

kz/r