Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Żonkile przypomną o powstaniu w getcie. Miasto szuka wolontariuszy

Warszawa

UM WarszawaRuszają przygotowania do akcji Żonkil

Zbliża się 74. rocznica powstania w warszawskim getcie. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN poszukuje wolontariuszy, którzy 19 kwietnia będą rozdawać warszawiakom żółte żonkile.

Wolontariuszem może zostać każdy, kto skończył 14 lat. Wystarczy wypełnić formularz i wysłać go na adres wolontariusz@polin.pl. Zgłoszenia są przyjmowane tylko do końca lutego.

"Akcja Żonkile to ważny projekt edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim. Ten desperacki zryw jest na świecie symbolem walki o godność" – przypominają miejscy urzędnicy.

Rozdawanie kwiatów ma sprawić, aby pamięć o powstaniu nie zniknęła, lecz stała się częścią wspólnej świadomości Polaków i Żydów.

Dlaczego żonkile?

Dlaczego akurat żonkile? Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Wiążą się z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał je od anonimowej osoby. I sam również składał taki bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta co roku, 19 kwietnia.

W ubiegłych latach akcja cieszyła się dużą popularnością. Na warszawskich ulicach pojawiało się nawet 1000 wolontariuszy. Wśród nich "nowicjusze" oraz tacy, którzy żonkile rozdają mieszkańcom każdego roku.

– Udział w akcji daje mi ogromną satysfakcję. Uczestniczenie w wydarzeniu, które z roku na rok ma coraz większy zasięg jest czymś z czego jestem dumna. Jest to nieprawdopodobnie duża dawka pozytywnych emocji – przyznaje Iwona Gawryszewska, wolontariuszka akcji Żonkile od 2013 roku.

Pierwsze miejskie powstanie

Powstanie w getcie warszawskim było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Po wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 r., w czasie której wywieziono do Treblinki prawie 300 tys. Żydów warszawskich, w getcie pozostało 60 tys. osób. Gdy 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). W nierównej walce słabo uzbrojeni bojowcy wytrwali trzy tygodnie. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu, zabijając i wywożąc do obozów mieszkańców getta. 8 maja w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ul. Miłej przywódca powstania Mordechaj Anielewicz, wraz z grupą kilkudziesięciu ŻOB-owców, odebrał sobie życie. Nielicznym bojowcom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był Marek Edelman. Za symboliczną datę zakończenia powstania uznaje się 16 maja 1943 r., gdy Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem, a getto warszawskie przestało istnieć.

W tym roku obchodzimy 74. rocznicę tego wydarzenia.

Zobacz jak w ubiegłym roku obchodzono rocznicę powstania:

Mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum HŻP Polin
TVN 24

kw/b