Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

ZOM szykuje się na śnieg

Warszawa

film TVN Meteo

Nawet do 15 cm śniegu może spaść w środę w Warszawie. Padać zacznie już nad ranem. Meteorolodzy i Zarząd Oczyszczania Miasta ostrzegają przed trudnymi warunkami na drogach. Kolejarze postawili w stan najwyższej gotowości sprzęt do odśnieżania.

Opady mają rozpocząć się nad ranem i trwać całą dobę. W ciągu dnia ich intensywność ma wzrastać. Będzie się także ocieplać.

- Takie warunki meteorologiczne mogą poważnie wpływać na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego - ostrzega Zarząd Oczyszczania Miasta i informuje, że na sygnał o rozpoczęciu akcji posypywania ulic czeka 170 posypywarek. A do zgarniania śniegu może wyjechać w każdej chwili nawet 320 pługosolarek.

ZOM: przepuszczajcie solarki

- Przy opadach w ciągu dnia, a zwłaszcza w godzinach szczytu komunikacyjnego, warszawscy kierowcy mogą spodziewać się trudniejszych warunków na drogach. Może się to objawiać warstwą błota pośniegowego zalegającego na jezdniach. Jego zupełne usunięcie możliwe będzie w 4 godziny po zaniku opadów śniegu - przypomina rzeczniczka ZOM, Iwona Fryczyńska.

Trudniejszy niż zwykle może być też podjazd na wiadukty i strome ulice. ZOM apeluje do kierowców o przepuszczanie solarek i o przesiadanie się do komunikacji miejskiej.

Kolejarze też się szykują

Także Polskie Linie Kolejowe postawiły w stan najwyższej gotowości sprzęt do odśnieżania. - Zmobilizowano pracowników odpowiedzialnych za utrzymanie sprawności rozjazdów oraz za odśnieżanie peronów i dojść do peronów. W nocy dyżurne lokomotywy będą prowadzić jazdy patrolowe w celu utrzymania przejezdności linii kolejowych - poinformował Krzysztof Łańcucki, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Wiatr i śnieg

Przed trudnymi warunkami pogodowymi ostrzega też IMGW. Oprócz silnych opadów śniegu mogą wystąpić zawieje i zamiecie. Temperatura powietrza utrzyma się w zakresie wartości ujemnych – w nocy temperatura od -4 do -6 stopni, w ciągu dnia od -6 do -1 stopnia.

CZYTAJ WIĘCEJ O POGODZIE