Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Żołnierze będą szukać padłych dzików

TVN Warszawa

ShutterstockWojsko, leśnicy i weterynarze w poszukiwaniu padłych dzików (zdjęcie ilustracyjne)

W środę w powiecie wołomińskim i legionowskim pojawią się wojsko, weterynarze i leśnicy. Profesje różne, cel wspólny: znalezienie padłych dzików.

Na początku ubiegłego tygodnia informowaliśmy, że na terenie Legionowa znaleziono dwa martwe dziki. Po zbadaniu okazało się, że były nosicielami wirusa ASF. Powołano sztab kryzysowy, teraz wojewoda informuje o poszukiwaniach padłych zwierząt przez służby.

- Działania służb i wojska mają charakter profilaktyczny, a ich celem jest zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie województwa mazowieckiego. Mieszkańców prosimy o zrozumienie i zachowanie ostrożności oraz niewstrzymywanie pracy służb – informuje Ewa Filipowicz, rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego.

Ludzie bezpieczni

Jak dodaje, poszukiwanie padłych zwierząt będzie prowadzone przez zespoły, w skład których wejdą przedstawiciele między innymi Inspekcji Weterynaryjnej, Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych oraz żołnierze Wojska Polskiego. Całością sił i środków wojska dowodzić będzie Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Znalezienie padłego dzika zakażonego wirusem ASF przyczynia się do zmniejszenia ryzyka przeniesienia wirusa do własnego gospodarstwa poprzez eliminację zakażonych padłych dzików ze środowiska – podaje przedstawicielka wojewody.

Zaznacza przy tym, że wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Jednak mieszkańcy nie powinni dotykać padłych zwierząt. W takim przypadku należy natychmiast zgłosić to do najbliższego komisariatu policji albo Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim, podając jak najdokładniejszą lokalizację.

Odstrzał dzików

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy, że łowczy z Lasów Miejskich dostali zielone światło na odstrzał dzików. Chodzi o zmniejszenie ich populacji na terenie Warszawy ze względów sanitarnych. Ich liczba ma się zmniejszyć o 50 osobników. - To odstrzał sanitarny. Wynika z zagrożenia afrykańskim pomorem świń. Idea była taka, aby zmniejszyć liczbę zwierząt i tym samym ryzyko przenoszenia wirusa. Jeżeli tego nie zrobimy grożą nam kary - tłumaczyła Angelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich.

Na tvnwarszawa często informujemy też o spacerujących po ulicach dzikach:

Dziki spacerowały na KampinoskiejTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

kz/b