Żołnierska znowu opóźniona. Ma być gotowa rok po pierwotnym terminie

ZMIDKolejne opóźnienia na przebudowie ul. Żołnierskiej

W krótkich, żołnierskich słowach: Żołnierskiej nie będzie na czas. Ściślej: nie będzie jej w terminie, wyznaczonym po przesunięciu terminu.

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych poinformował o kolejnej zmianie daty zakończenia prac przy przebudowie ulicy Żołnierskiej. Powód kolejnych opóźnień jest taki sam jak poprzednio - przedłużające się procedury prawne. Nowy termin to pierwszy kwartał 2019 roku.

Pierwotnie inwestycja miała zostać ukończona w marcu tego roku. Termin jednak przesunięto na koniec 2018. Pisaliśmy o tym pod koniec września, informowaliśmy o opóźnieniu.

Teraz drogowcy - już trzeci raz w tym roku - poinformowali o zmianie. Jak tłumaczy Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych: "przesunięcie terminu było spowodowane przedłużającą się procedurą wydawania przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego pozwolenia na użytkowanie wiaduktów na węźle Czwartaków". - Aktualnie obowiązujący termin to marzec 2019 roku- dodaje.

Za pierwszym razem - podczas wakacji - inwestor podpisał aneks z wykonawcą o przedłużeniu terminu zakończenia prac. Wówczas Gajewska informowała, że przyczyną był długi czas oczekiwania na wydanie pozwolenia przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego na użytkowanie wschodnich wiaduktów w ul. Żołnierskiej. Wykonawca deklarował, że prace budowlane zakończą się w październiku.

Drugie przesunięcie terminu miało miejsce we wrześniu. Wtedy powodem była "przedłużająca się procedura zatwierdzenia projektu stałej organizacji ruchu".

Przebudowa ulicy Żołnierskiej

Prace na Żołnierskiej to drugi etap inwestycji polegającej na przebudowie stołecznego odcinka drogi wojewódzkiej numer 631. Za ten fragment odpowiada właśnie ZMID. Prace budowlane związane z realizacją pierwszego etapu inwestycji rozpoczęły się w marcu 2011 roku. Wówczas przebudowywano ulicę Marsa - odcinek o długości około 890 metrów. Jak czytamy na stronie inwestora, "zakres prac objął budowę dwóch nowych wiaduktów nad linią kolejową. Wraz z jezdniami powstały na nich chodniki, ścieżki rowerowe oraz ekrany akustyczne o wysokości 5 metrów. Zmienił się również kształt skrzyżowań ulicy Marsa z ulicą Chełmżyńską oraz ulicą Żołnierską/Rekrucką. Stara, wysłużona przeprawa nad linią kolejową została rozebrana".

Pierwszy z nowych wiaduktów na Marsa otwarty został w styczniu 2013 roku. Dziewięć miesięcy później kierowcy pojechali drugim wiaduktem. A drugi etap inwestycji - czyli właśnie prace na Żołnierskiej do samej granicy miasta - rozpoczęły się w marcu 2016 roku. Wykonawcą jest czeski Metrostav.

Jak informują stołeczni drogowcy, ostateczne, pełne koszty będą znane dopiero po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji. Kwota zapisana w kontrakcie to 155 milionów złotych.

Zobacz też, wideo z przebudowy żołnierskiej:

[object Object]
Przebudowa ŻołnierskiejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

ml/mś

Źródło zdjęcia głównego: ZMID

Pozostałe wiadomości