Żoliborz Przemysłowy doczeka się autobusu

Warszawa

ZTMNowa linia na Żoliborzu

Żoliborzanie dostaną całkiem nową linię autobusową. Będzie kursowała między Dworcem Gdańskim a Cmentarzem Wojskowym. - Po raz pierwszy w historii autobus pojedzie też fragmentem ulicy Rydygiera znajdującym się na Żoliborzu Południowym - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Komisja Infrastruktury i Bezpieczeństwa Żoliborza podjęła uchwałę, a Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi nową linię. Najbardziej skorzystają na tym mieszkańcy osiedli Zatrasie, Rudawka i Żoliborza Przemysłowego (zwanego również Południowym)

ZTM wyznaczył dla autobusów trasę: DW. GDAŃSKI (RYDYGIERA) – Rydygiera – Przasnyska – Krasińskiego – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY.

"Termin uruchomienia linii jest uzależniony od wybudowania przez Urząd Dzielnicy Żoliborz infrastruktury przystankowej na ulicy Rydygiera" - podaje ZTM.

Pojadą nieistniejącą ulicą

Na części ulicy Rydygiera już teraz kursują autobusy z tabliczkami 205. Jednak, jak informuje Magdalena Potocka z ZTM, pomiędzy Matysiakówny a Przasnyską pojadą po raz pierwszy w historii po uruchomieniu nowej linii.

Trasa biegnąca ulicami Przasnyską i Krasińskiego, jak od razu deklaruje ZTM, jest tymczasowa. Po wybudowaniu brakującego odcinka Rydygiera pomiędzy ulicami Przasnyską i Powązkowską autobusy pojadą prosto do skrzyżowania, które dziś nie istnieje: Powązkowskiej, przyszłej Rydygiera i pl. Niemena.

Były konsultacje

Wybór trasy autobusu poprzedziły konsultacje społeczne. "W związku z brakiem jednoznacznego wskazania przez mieszkańców preferowanej trasy linii autobusowej, Zarząd Transportu Miejskiego wystąpił do Zarządu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy o wyrażenie opinii na temat kształtu komunikacji miejskiej w południowej części Żoliborza. Trasa nowej linii autobusowej została określona w uchwale podjętej przez Komisję Infrastruktury i Bezpieczeństwa Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy." - informuje ZTM.

W stolicy pojawił się nowy tramwaj. Jazz Duo przez część warszawiaków nazywany jest "bufetem", ze względu na swój charakterystyczny wygląd. Do jesieni przyszłego roku ma pojawić się 50 takich składów w Warszawie.

Jazz w Warszawie
SISKOM

wp/ran