Zobacz wnętrza nowego Dworca Zachodniego

W grudniu otwarcie Dworca Zachodniego
W grudniu otwarcie Dworca Zachodniego
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plW grudniu otwarcie Dworca Zachodniego

Kolejarze zapowiadają otwarcie nowego Dworca Zachodniego przed świętami Bożego Narodzenia. W środku trwają jeszcze prace wykończeniowe. Byliśmy z kamerą w hali dla pasażerów, jest niewielka, ale kolejarze przekonują, że miejsca wystarczy.

- Dworzec Zachodni jest już prawie gotowy, trwają ostatnie prace wykończeniowe. Za chwilę rozpoczynają się też odbiory. Ale jesteśmy już na ukończeniu i w grudniu przed szczytem, komunikacyjnym związanym ze świętami Bożego Narodzenia dworzec zostanie udostępniony pasażerom - mówi tvnwarszawa.pl Jarosław Bator, członek zarządu PKP SA.

Mała hala

Wspólnie z nim i przedstawicielami firmy HB Reavis dziennikarze mogli zobaczyć, jak wygląda hala dworcowa znajdująca się na poziomie -1.

- Będzie tu informacja o przyjazdach i odjazdach pociągów. Będzie 6 kas, biletomaty, bankomat, toalety oczywiście, pokój dla rodzica z dzieckiem, restauracja, księgarnia, kiosk z gazetami i kantor – wylicza Bator. Do hali prowadzą schody zwykłe i ruchome, a także winda.

Jak już pisaliśmy, nowy Dworzec Zachodni jest niewielki. Dlatego też bywa nazywany złośliwie "dworczykiem". Kolejarze zwracają jednak uwagę na specyfikę tego miejsca. - Ten dworzec tworzymy w miejscu, gdzie do tej pory nie było żadnej przestrzeni dworcowej. Cały czas będzie funkcjonował dworzec od ulicy Tunelowej – zaznacza Bator.

I od razu dodaje, że od strony, gdzie powstał nowy dworzec są perony WKD i kolei podmiejskich. - Co oznacza tak naprawdę, że z tej strony mamy dużo ruchu, który z tej powierzchni dworcowej nie korzysta. To są osoby, które przyjeżdżają do Warszawy do pracy na podstawie zwykle biletów okresowych. I po pracy bardzo szybko chcą udać się do domu, w związku z tym bardzo rzadko pojawiają się na dworcu - tłumaczy Bator.

Dla kogo będzie ten dworzec?
Dla kogo będzie ten dworzec?Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Przed dworcem znajduje się też parking Kiss and Ride, gdzie będzie można zatrzymać się autem na krótki czas, żeby pożegnać kogoś, kto udaje się na pociąg. - Będzie też parking, już po oddaniu części biurowej, dedykowany pasażerom kolejowym na ok. 130 miejsc. Będzie płatny, będzie można dłużej zostawić samochód, jeżeli ktoś udaje się w podróż dalej pociągiem – tłumaczy przedstawiciel PKP.

"Dostarczymy pełną informację"

Kolejarze zapewniają również, że będzie informacja, jak dostać się na pobliski dworzec autobusowy. - Część autobusowa jest w dyspozycji spółki Polonus. My będziemy dostarczać pełną informację, jeżeli chodzi o to , gdzie jest dworzec autobusowy, jak się do niego dostać. Będziemy współpracować, jeżeli chodzi o wzajemna wymianę informacji na temat połączeń – zapewnia Bator. - Docelowo mam nadzieje, ze dworzec autobusowy też zostanie przeprojektowany. Wtedy my bardzo chętnie włączymy się w to, żeby dobrze zintegrować część autobusową z kolejową – dodaje. Przy nowym dworcu Warszawa Zachodnia powstaje również kompleks biurowy West Station. To wynik współpracy Polskich Kolei Państwowych ze słowacką firmą deweloperską HB Reavis. Pierwszy etap części biurowej ma być oddany do użytku pod koniec przyszłego roku, a drugi w 2018 roku.

ran

Pozostałe wiadomości