Zobacz Wisłę z pokładu ślizgacza

Warszawa

Zobacz Wisłę z pokładu ślizgacza

50 km/h na godzinę to nie jest może zawrotna prędkość. Ale łódź z potężnym śmigłem przeskakująca z lodu na wodę i z powrotem to co innego. Razem ze Stołecznym WOPR testowaliśmy na Wiśle sprzęt.

- Ten pojazd jest zdolny do przemieszczania się po każdym terenie. Ma stalowy kadłub pokryty teflonem, a napędzany jest silnikiem ze śmigłem - mówi Mikołaj Kobos ze Stołecznego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ręce ratowników trafił na chwilę jeden egzemplarz takiej łodzi. Testowali go na wysokości Stadionu Narodowego.

Bez zatrzymywania

Airboat, zwany przez niektórych ślizgaczem, sprawnie przemieszcza się między pokrytym nierównym lodem fragmentami rzeki, a później "przeskakuje" na wodę. - Płynęliśmy również po krze. Jest w stanie poruszać się praktycznie bez zatrzymywania - relacjonuje Dawid Krysztofiński, reporter tvnwarszawa.pl, który z kamerą testował urządzenie.

Pojazdowi nie "przeszkadzają" żadne śruby czy gąsienice, więc sprawnie może poruszać się nie tylko po wodzie czy lodzie, ale również przedzierać przez zarośla. – Zorganizowaliśmy pokaz dla Stoełcznego WOPR, a przy okazji zaprosiliśmy inne warszawskie służby, żeby pokazać, jakie możliwości ma Airboat. Moglibyśmy go używać zima, ale też latem do ratowania ludzi – mówi Kobos. - Szukamy źródeł finansowania, dzięki którym moglibyśmy zakupić sprzęt ratowniczy - dodaje.

Ślizgacz w akcji

System woda - lód

Na razie Stołeczne WOPR może korzystać z tzw. systemu woda-lód. – To rodzaj małego katamaranu czy sań lodowych – tłumaczy Kobos. W sobotę ratownicy prowadzili na nim ćwiczenia. Na czym polegają jego specjalne możliwości? Gdy platforma jest na lodzie, ratownik po prostu ją popycha, żeby jak najszybciej dotrzeć do celu. Gdy tylko znajdzie się na wodzie, uruchamia się silnik i dalej może mknąć na pływakach przez rzekę.

Zabierz dziecko na szkolenie

Ten sprzęt będzie można zobaczyć w akcji także w niedzielę. O godzinie 12:00 w Porcie Praskim Stołeczne WOPR organizuje szkolenie Bezpieczeństwo na akwenach pokrtytych lodem. Adresowane jest do dzieci, które ukończyły już 11 rok życia. Obejmie zajęcia teoretyczne, pokaz ratownictwa i szkolenie z autoratownictwa. Na koniec uczestnicy rozegrają mecz hokejowy.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Szkolenie jest płatne. Konieczne są zapisy.

ran/roody